Až do konce prosince mohou lidé zjistit stav svých cév. Akce probíhá ve vybraných lékárnách

Až do konce listopadu se uskuteční ve vybraných lékárnách v Plzeňském kraji akce, jejímž cílem je nabídnout zájemcům a široké veřejnosti testování cévního systému. Návštěvníci těchto lékáren se tak dozvědí, zda stav jejich cév odpovídá kalendářnímu věku. Místní lékárníci tak nabídnou lidem měření cévního věku za pomoci speciálního přístroje, který je v České republice vůbec poprvé.

tlakomer-zdroj-webFoto: Ilustrační, zdroj: web

Češi nejčastěji umírají na nemoci oběhové soustavy, konkrétně na nemoci srdce a cév. Kardiovaskulární choroby se tak stávají příčinou úmrtí až 50 % populace. „Porovnání stáří cév v naší lékárně lidem ukáže, jak velké je u nich riziko vzniku srdečních a cévních chorob. V případě alarmujících hodnot doporučíme pacientovi navštívit s výsledky jejich ošetřujícího lékaře,“  říká Miroslava Vladařová z Alphega lékárny Na Náměstí v Přešticích.

Podle kardiologů se za posledních 10 let podařilo snížit úmrtnost na nemoci srdce a cév o 20 %, a to především díky účinnějším diagnostickým a léčebným postupům. Zásadní vliv také hrálo postupné snižování hladiny cholesterolu a lepší péče o nemocné s vysokým krevním tlakem

„Prevenci vnímáme jako naprosto zásadní. Před několika dny jsme nabízeli lidem měření tlaku a cholesterolu. Drtivé většině jsme naměřili vysoké hodnoty a bohužel se od nich dozvěděli, že se nijak neléčí. Obecně lze říci, že vysoký krevní tlak nacházíme přibližně u poloviny českých dospělých mužů a u více než třetiny žen,“ popisuje kardiolog Jan Václavík. Na tuhnutí tepen, a tedy zvyšujícím se riziku kardiovaskulárních chorob, má dle jeho slov vliv věk, pohlaví, váha, krevní tlak, genetické faktory, ale také výživa a sport a nemoci, se kterými se člověk potýká, například diabetes.

„Tuhnutí cév lze omezit snížením tělesné váhy, změnou stravování a životního stylu vůbec, snížením příjmu soli a mírnou konzumací alkoholu,“  říká docent Václavík.

Podle koordinátorky akce Hany Chudobové stárnou cévy společně s celým organismem. Stárnutí cév je spojeno s ukládáním aterosklerotických plátů, snižováním prostupnosti cév a zvyšováním jejich tuhosti. Čím více jsou cévy zanesené a tužší, tím vyšší vykazují cévní věk.

„Životní styl Čechů se sice pomalu mění k lepšímu, ale to platí spíše o mladší generaci. Řada pacientů bohužel dá přednost užívání léků před sportem či změnou stravovacích návyků. Vzhledem k výskytu a úmrtnosti na kardiovaskulární choroby jsme nakloněni jakékoliv preventivní ověřené aktivitě, která nám pomůže odhalit riziko u pacientů včas,“  uvádí předseda Mladých praktiků, lékař Norbert Král.

Takzvané Poradny pro cévní věk budou k dispozici lidem až v 250 lékárnách po celé České republice. Lékárníci nabídnou zájemcům také změření tlaku a srdeční frekvence. V Plzeňském kraji budou letos lékárníci měření provádět ve 2 lékárnách v Přešticích, ve 3 lékárnách v Sušici a po 1 lékárně v Klatovech a Nýrsku. Další lékárny se budou postupně připojovat.

Akce bude probíhat až do června 2017. Seznam lékáren a data měření lze sledovat na webových stránkách zde.

 

One thought on “Až do konce prosince mohou lidé zjistit stav svých cév. Akce probíhá ve vybraných lékárnách

  • 20.10.2019 at 10:37
    Permalink

    Toto jsem si přečetla prvně a prosím,ktera lékárna to v okolí Nyran provadi?Je mne 71 a manželovi 72 a rádi bychom to podstoupili.dekuji mestlova

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat