Chotíkovská spalovna zahájila svůj provoz. Po tahanicích u soudu je konečně rozhodnuto!

Spalovna komunálního odpadu ZEVO Chotíkov zahájila v úterý svůj plný provoz. Zařízení pro energetické využití odpadu za 2,1 miliardy korun, které se začalo po deseti letech příprav stavět v srpnu 2013, první odpad zpracovalo letos 15. dubna. Ročně zařízení spálí 95 tisíc tun opadu, aktuálně jej do něj dováží 30 až 50 vozidel denně.

spalovna-chotikov-zdroj-zevo-chotikovFoto: Spalovna v Chotíkově, zdroj: ZEVO Chotíkov

„To, co tu stojí, co se tu provozuje, co tu funguje, splňuje ty nejnáročnější parametry, které vyžaduje Česká republika, ale i Evropská unie. Jde o jedno z nejmodernějších zařízení tohoto typu v Evropě,“  řekl při slavnostním zahájení provozu Tomáš Drápela, generální ředitel Plzeňské teplárenské, která má projekt na starost a jejímž vlastníkem je město Plzeň.

„Konečně byl dokončen projekt, který je smysluplný, zacílený nejen na město Plzeň, ale i na celý region. Plzeň se jasně postavila k tomu, že je krajskou metropolí a služby poskytuje nejen Plzeňanům, ale celému kraji. Spouštíme zařízení, které nemá v České republice obdoby, a můžeme hrdě konstatovat, že Plzeň je v tomto ohledu průkopníkem a technologickou metropolí,“  zareagoval primátor města Plzně Martin Zrzavecký. Na jeho slova navázal také technický náměstek Plzně Pavel Šindelář, který neskrýval své nadšení.

„Jsem potěšen z toho, že tým kolem Tomáše Drápely to nevzdal, i když byly velké problémy se soudy, správními orgány, dodavatelem. Menší radost mám z malé právní jistoty, která v našem státě je. Přestože jsme získali stavební povolení a byla stavba zahájena, je možné stavbu komplikovat,“  uvedl technický náměstek primátora Pavel Šindelář. Uvedení spalovny do provozu totiž dlouhou dobu blokovaly nejrůznější ekologické spolky a iniciativy.

Podle Pavla Veselého, šéfa spalovny, jsou všechny emisní hodnoty hluboce pod limitem. Vysoce nadstandardní kvalitu čištění spalin, a tedy ekologickou nezávadnost spalovny, už potvrdily takzvané garanční zkoušky. Ve spalovně, jež má 31 zaměstnanců, funguje čtyřsměnný provoz. Teplo, vzniklé ekologickým spálením odpadu, bude během letošní topné sezony prostřednictvím už zkolaudovaného, šest kilometrů dlouhého nového horkovodu vytápět největší plzeňské sídliště Severní Předměstí s 50 tisíci obyvateli. Kromě toho, že tím teplárna ušetří 75 tisíc tun hnědého uhlí ročně, zvýší se také bezpečnost dodávek tepla do celé oblasti sídliště Lochotín.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>