Dlouhých pět let trvalo, než politici dojednali podmínky příhraniční spolupráce záchranářů!

Dlouhých pět let trvalo, než politici dojednali a dovedli ke zdárnému konci dohodu o příhraniční spolupráci záchranářů. O této spolupráci se začalo prvně hovořit v listopadu roku 2011, kdy proběhlo v bavorském Regensburgu společné setkání záchranářů v rámci 1. česko – německé konference o záchranných službách. Právě tato mezinárodní konference se tak stala předvojem dlouhých jednání o možné spolupráci, jejímž cílem bylo zajistit lidem žijícím v příhraničních oblastech včasný zásah záchranářů. Po pěti letech tak konečně došlo k podpisu finální dohody mezi Plzeňským, Karlovarským a Jihočeským krajem a Bavorskem, která zaručuje, že záchranáři obou stran mohou zasahovat na území sousedního státu do vzdálenosti pěti kilometrů.

návštěva zástupců ZZS Pk u jejich kolegů ve Weidenu, Michal ŠebekFoto: Návštěva zástupců plzeňské záchranné služby u jejich kolegů na stanici DRF ve Weidenu, foto: M.Šebek

K podpisu smlouvy došlo v uplynulých dnech v Karlových Varech. Samotného podpisu této významné smlouvy se zúčastnili jak představitelé jednotlivých krajů, tak i bavorský ministr vnitra Hans Joachim Herrmann.

„Díky uzavření smlouvy budou moci do vzdálenosti pěti kilometrů vzdušnou čarou od hranice vyjíždět záchranáři na území druhého státu, pokud budou blíž než jejich kolegové. Doba k záchraně lidského života se tak zkrátí na minimum,“  uvedl náměstek hejtmana Karlovarského kraje Jakub Pánik.

Radní Plzeňského kraje pro oblast zdravotnictví Milena Stárková zdůraznila především významný podíl Plzeňského kraje na samotném jednání s Bavorskem a poděkovala všem, kteří se podíleli na přípravě dohody. Největší podíl na samotném vzniku příhraniční spolupráce však měl dnes již bývalý ředitel krajské záchranky Roman Sviták a jeho tým blízkých spolupracovníků, který od roku 2011, kdy se uskutečnila první mezinárodní konference záchranných služeb v Regensburgu, intenzivně pracoval na vytvoření vzájemné příhraniční spolupráce záchranných služeb. Právě tehdejší ředitel krajské záchranky tak stál u zrodu samotné myšlenky a základů její realizace.

Náměstek ministra zdravotnictví Radek Policar tak během podpisu dohody připomněl, že Česká republika uzavřela rámcovou smlouvu se Spolkovou republikou Německo již v dubnu 2013, poté následovalo náročné jednání českých krajů se sousedními státy.

Podle bavorského ministra Joachima Herrmanna spolupráce sousedních zemí probíhala už dříve v krizových situacích, například při likvidaci požárů, nyní se týká i zdravotníků. Jak uvedla náměstkyně hejtmana Jihočeského kraje Ivana Stráská, situaci by komplikovaly odlišné úhrady zdravotních pojišťoven v jednotlivých zemích, proto se zásahy záchranářů budou hradit recipročně.

 

One thought on “Dlouhých pět let trvalo, než politici dojednali podmínky příhraniční spolupráce záchranářů!

  • 8.10.2016 at 20:34
    Permalink

    Zase sklízí slávu ti, kteří nic neudělali.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat