Jiří Pospíšil se ostře ´obul´ do vedení kraje kvůli cestě na Kubu

Na posledním 18. zasedání krajského zastupitelstva bylo poněkud dusno. Za vším stál opoziční zastupitel ODS Jiří Pospíšil, který vystoupil s dotazem kolem zahraniční cesty vedení kraje. Podle něho si tu kraj svými zahraničními cestami rozehrává vlastní „státní“ politiku, která mu nepřísluší.

hejtman a viceprezident Lorenzo na Kubě, kupk.czFoto: Návštěva zástupců kraje na Kubě, zdroj: KÚPk

„Mám dotaz, který se týká konkrétní věci, která byla v médiích zmiňována v posledních dnech, a bylo by asi vhodné, abyste nyní reagoval. A to je služební cesta vašeho týmu na Kubu. Bylo by dobré se tu dozvědět, jaké jsou konkrétní výsledky této nákladné cesty, která stála daňové poplatníky několik sta tisíc korun a zda tedy mohou plzeňští poplatníci a občané Plzeňského kraje očekávat, že takováto cesta bude mít návratnost,“  ptal se hejtmana zastupitel Jiří Pospíšil.

Současně Pospíšil také podotkl, že chápe, že zahraniční cesty jsou nutné, avšak kraj by si neměl rozjíždět svoji vlastní zahraniční politiku.

„Takže bych byl rád, kdybyste nám sdělil, jaký konkrétní přínos tato cesta bude mít a možná se i vyjádřil ke spekulacím v médiích, kdo všechno tedy byl řádnou součástí delegace, kdo tam byl náhodou na dovolené a potkal se s Vámi,“  pokračoval v dotazu na hejtmana Pospíšil.

Na jeho slova se proto zaměřil sám hejtman Václav Šlajs, který se snažil celému sálu zastupitelů vysvětlit důvody své cesty. Bohatě pohovořil o daňových únicích a potřebě budování zahraniční spolupráce. Podle něho cesta žádný zisk nepřinese, nicméně připomněl, že pro firmy se tato cesta může ukázat jako efektivní, neboť tam mohou v budoucnu expandovat.

„Měli bychom hledat nové – i východní trhy, kde je předpoklad, že jsou nějaké historické vazby z minulosti. A nežijme v nějakých předsudcích o komunistech. Dneska v Číně vládne tvrdý byznys a jde pouze o peníze. Takže mise na Kubu nebyla žádná ideologická akce. Byla to akce na žádost podnikatelů, byli jsme přijati na ministerstvu zahraničí, ministerstvu zahraničního obchodu, byli jsme přijati v národním shromáždění, jednali jsme s prezidentem hospodářské obchodní komory Kuby. Jednali jsme s řadou dalších institucí. Setkali jsme se s viceprezidentem provincie, v jejíž lokalitě jsme se nacházeli, jednali jsme na univerzitě, ministerstvu školství. Čili konkrétní přínos samozřejmě, pane poslanče, není,“  sdělil v reakci na dotaz Jiřího Pospíšila hejtman Šlajs. Připustil tak, že zisky návštěva moc valné nepřinese, neboť Kuba je chudou zemí, přesto však nabízí možnosti pro české podnikatele. Ti tam totiž mohou případně expandovat.

Jak hejtman ještě dodal, jde prý o to, aby Česká republika ovšem uměla oslovit i jiné trhy.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat