Klatovská nemocnice je ztrátová. Kraji navíc hrozí také povinnost uhradit pokutu za tuto nemocnici

Klatovská nemocnice se stává doslova „strašákem“, který nadělává značné vrásky některým radním. Podle všeho se tato nemocnice nachází každoročně ve ztrátě. Její ztrátovost se tak pohybuje v řádu několika desítek milionů korun ročně. Navíc v souvislosti s Klatovskou nemocnicí a její výstavbou hrozí kraji povinnost zaplatit odvod i s pokutou ve výši 97 milionů korun. Kraj se chce proti rozhodnutí bránit soudní cestou. Celé toto téma se tak probíralo také na posledním 18. zasedání krajského zastupitelstva, kde vzbudilo poměrně značné vášně.

klatovská nemocnice, zdroj - stavbarokupk.czFoto: Klatovská nemocnice, zdroj: stavbarokupk.cz

„My bohužel v našem kraji zažíváme to, že úhradová vyhláška, slušně řečeno, krajským nemocnicím naprosto nepřeje. A výrazně dofinancováváme provoz, abychom udrželi kvalitu zdravotnictví, abychom byli schopni nabídnout našim občanům srovnatelnou péči. Obecně kraj z hlediska zdravotnictví je hodnocen mezi nejlepšími v republice. Je to především zásluha špičkového zařízení, které máme v kraji, a to fakultní nemocnice, ale i ostatní nemocnice si počínají velmi dobře,“ upřesnil hejtman Václav Šlajs ve své řeči k tématu finanční ztrátovosti nemocnic. Podle něho je na vině úhradová vyhláška, která diskriminuje malé bývalé okresní nemocnice.

Problém ztrátovosti Klatovské nemocnice však není jediným, s nímž se kraj nyní potýká. Dalším „strašákem“ je odvod s pokutou, kterou předloni kraji vyměřilo ministerstvo financí za špatný výběr stavitele a překročení víceprací. Konkrétně ministerstvo financí kraji vyměřilo částku 783 milionů korun, kterou měl kraj vrátit. Proti tomu se ovšem kraj odvolal a ministerstvo odvod i s pokutou snížilo na 97 milionů korun.  Celý příběh s Klatovskou nemocnicí se začal psát již v roce 2008, kdy tehdejší krajští radní rozhodli o přidělení zakázky na výstavbu nemocnice v Klatovech.

„Rada Plzeňského kraje 11. listopadu 2008 rozhodla o přidělení zakázky na výstavbu nové Klatovské nemocnice firmě Metrostav a.s. Bylo to v době, kdy bylo po krajských volbách. Krajské volby se konaly 17. – 18. října, ale podle platné legislativy dnem voleb nebo druhým dnem voleb zaniká mandát všem zastupitelům, ale zůstává mandát členům rady a rada vykonává plnohodnotně funkci rady až do zvolení nové rady. Tak tato ještě stará rada rozhodla o výběru tohoto uchazeče. Bylo to tři dny před ustavujícím zastupitelstvem, kde byla do funkce zvolena politická reprezentace ČSSD v čele s paní docentkou Emmerovou. Tehdy rada kraje argumentovala, a zřejmě správně, že pokud by nedošlo k rozhodnutí, že by se celá výstavba nemocnice dramaticky odsunula, že by došlo k tomu, že není možné čerpat evropské peníze,“  sdělil na úvod k tomuto problému hejtman Václav Šlajs na 18. zasedání zastupitelstva.

Výstavba nové Klatovské nemocnice tak nakonec stála přes 1,4 miliardy korun, přičemž Plzeňský kraj obdržel dotaci na její výstavbu 446 milionů korun z evropských dotací.

„Dneska máme skoro osm let po výběru, Klatovská nemocnice stojí, funguje, poskytuje dle mého názoru i názoru občanů nadstandardní zdravotní služby. Je to plnohodnotná moderní nemocnice s kvalitním personálem. A dneska po osmi letech řešíme tuto korekci. I to svědčí o impotenci státních orgánů v tomto státě. A to ještě tato korekce má být úročena penalizací v hodnotě lichvářského úroku ve výši 36,5 procenta ročně, neboť je tam sankční pokuta jedna desetina procenta za den. Přitom všichni víme jaká je inflace v naší společnosti. My jsme toto řešili opakovaně s panem náměstkem Grünerem a panem ministrem Babišem. Kraj obdržel 25.8.2014 platební výměr – čili korekci za tuto nemocnici ve výši 391 milionů 349 tisíc 958 korun. Takže podle tehdejšího rozhodnutí by měl kraj zaplatit 2x 391 milionů, což byla částka téměř 783 milionů. Přitom dotace činila 446 milionů. Vidíme, že asi něco není úplně v pořádku,“  popsal celou kauzu, v níž by kraj mohl vracet finanční prostředky zpět do rukou poskytovatele dotací, sám hejtman Václav Šlajs.

Jak doplnil, kraj se proti tomuto doručenému rozhodnutí a korekci odvolal, současně požádal o prominutí a posečkání s platbou. Posečkání bylo podle hejtmana vyhověno, žádosti na prominutí z malé části také. Ministerstvo financí totiž nyní snížilo výměr, podle něhož má kraj zaplatit „pouhých“ 97 milionů korun. I to však vedení kraje odmítá a je připraveno se proti tomuto novému výměru soudně bránit.

„Já jsem se chtěl vyjádřit k obřímu dotačnímu průšvihu. V novinách se dočteme, že to je proto, že byl ten tendr zpackaný a že byl špatný výběr. Já bych rád věděl, jak to tedy bylo. Jestliže byl vybrán nejlevnější a bylo to nad cenou, tak to tak muselo být. Ale potom je pod takovými těmi poznámkami, jak byl překročen limit víceprací o dvacet procent. Ten limit se počítá, přátelé, tak, že se od ceny soutěže odečte méněpráce a z toho se maximálně dvacet procent může dělat vícepráce. To víme všichni, kdo se s tím zabýváme. O tom, že dotace jsou penalizované obrovskými úroky, vítám vám mezi nás brečící, již několik desítek let starostů, a těch co čerpají dotace, protože ty sankce jsou ale naše, přátelé. To nejsou sankce Evropské unie. To jsou sankce, které vymyslela vláda buď pod vlivem ČSSD, nebo ODS, já nechci do toho nikomu sahat. Ale je pravda, že tady kraji vzniká nějaká škoda, nějakým postupem. My bychom se k tomu měli asi vyjádřit. Já tomu rozumím, tady je jedna část jako ODS, která dělala tendr, pak tu druhá část z ČSSD s KSČM omezovala výstavbu. Ta chyba bude zřejmě někde buď v obou případech, nebo v jednom, já nevím. Ale myslím si, že jsme měli ne to přejít pouhým mlčením. Možná když počkáme ještě půl roku a budeme se odvolávat, ono se to zase nějakým způsobem posune, pak tu bude další zastupitelstvo, které už nebude vědět vůbec nic, kdo to stavěl, jakým způsobem to bylo a zase to vyšumí,“  pozastavil se nad problémem s dotacemi na výstavbu Klatovské nemocnice zastupitel za TOP 09  Miroslav Mach.

Současně Mach připomněl, že se coby starostové na městech stále dohadují, jak je to s administracemi dotací a aby to bylo v pořádku. Přesto připomněl, že se tam chyby mohou vždycky najít, nikdy však nejde o chyby v řádech milionů. Přitom navíc také poukázal na nutnost dodržování zákonů a ustanovení.

„Musíme dodržovat zákony a pravidla, které jsou. Je-li v pravidlech nějaké omezení tak ho musíme dodržovat. Žádným hlasováním krajského zastupitelstva nelze žádný zákon změnit. To znamená, že ani tu dotační podmínku, která tam je. Překročilo-li se něco, tak někdo musel pochybit na krajském úřadě nebo v zastupitelstvu, já nevím. Za to je někdo odpovědný a je potřeba, aby se k tomu postavili. Já bych rád, aby nám někdo na příštím zastupitelstvu podal zprávu, co se stalo s šetřením, kdo byl odpovědný za to čerpání, kdo eventuelně byl odpovědný za výběr té firmy v komisi, která ji doporučila. V těch novinách je napsáno, že tam byl nějaký nedostatek nabídky vítězného uchazeče a že měl být vyloučen. V tom případě zase někdo pochybil a prosím pojmenujte to, kdo konkrétně pochybil podle toho, co říká ten nález,“  doplnil Mach s apelem na zastupitelstvo a radní, ve snaze odhalit viníka toho, proč by kraj měl nyní vracet zpět část peněz z dotací.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>