Kraj se stal partnerem projektu sociálního bydlení. Projekt má pomoci sociálně slabým a bezdomovcům

Plzeňský kraj se stal partnerem nového projektu zaměřeného na sociální bydlení, jež nese název Podpora odborného partnerství – prostupné a sociální bydlení v Plzeňském kraji. Realizátorem tohoto projektu se stalo Centrum pro komunitní práci západní Čechy ve spolupráci se čtyřmi obcemi v kraji. Cílem celého projektu je zpracovat modelová řešení sociálního bydlení pro zapojená města Rokycany, Klatovy, Dobřany a Nýrsko a zpracovat doporučení pro Plzeňský kraj v oblasti uspořádání sociálních služeb navazujících na sociální bydlení na krajské úrovni. Konference ke zmíněnému projektu se uskutečnila na krajském úřadě v toto úterý.

bezdomovkyne-na-nadrazi-vlaku-v-plzni-zdroj-mp-plzenFoto: Ilustrační – bezdomovci na ulici, zdroj: MP Plzeň

„Sociální bydlení má pomoci zvýšit dostupnost bydlení pro všechny osoby, které jsou nyní bez domova nebo žijí v nejistých či nevyhovujících podmínkách. Dále pak zvýšit schopnost udržet si bydlení u těch občanů, kteří neumí například pracovat s rodinným rozpočtem nebo jim chybí jiné schopnosti pro udržení bydlení a hrozí jim proto jeho ztráta,“ upřesnila k celému projektu za Plzeňský kraj Eva Mertlová.

Sociální bydlení dle schválené koncepce rozeznává 3 formy bydlení. První formou je krizové bydlení v podobě azylových domů. Druhou formou jsou sociální byty s povinnou sociální prací pro občany s menšími schopnostmi samostatně bydlet a byt si udržet. A v neposlední řadě se jedná o dostupné byty v podobě v podstatě standardních bytů s finančně dostupným nájemným určené zejm. lidem s nízkými příjmy, jako jsou senioři, lidé se zdravotním postižením, samoživitelé. O přidělení konkrétního bytu bude rozhodovat obec, která také musí zajistit dostatečný počet sociálních a dostupných bytů (a nemusí je přitom nutně všechny vlastnit). Byty budou určené pro občany obce nacházející se v bytové nouzi, kteří projeví zájem o podporu ze sociálního bydlení a splní zákonem stanovené podmínky. Obce na pořízení, provoz a správu bytů budou získávat finanční dotace.

Projekt Centra pro komunitní práci západní Čechy má za sebou již první úvodní fázi, ve které byly zpracovány podklady potřebné pro vytvoření modelových řešení pro jednotlivá města. Při mapování stávající situace v oblasti sociálního bydlení bylo navíc zjištěno, že častým problémem je nedostatečná kapacita azylového bydlení, nedostatek obecních bytů či jejich nedostupnost, stejně jako nedostupnost soukromých nájemních bytů pro lidi s nižšími příjmy či pro lidi ohrožené sociálním vyloučením nebo již sociálně vyloučené. Následkem toho se celé rodiny či jednotlivci, byť by svoji situaci chtěli aktivně řešit, točí v kruhu azylových domů a ubytoven a nemohou se z tohoto kruhu vymanit.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>