Letní barokní festival si u návštěvníků získal ohlas. Příští rok bude opět pokračovat

Barokní památky Plzeňského kraje se staly kulisou Letního barokního festivalu, který v jejich jedinečné atmosféře rozehrál dobové koncerty, divadelní a taneční představení, průvody, poutě, ohňostroje či zážitkové události plné chutí a vůní baroka. Letní barokní festival je jedním z pilířů unikátního projektu Plzeňského kraje Západočeské baroko.

letní barokní festival, kupk.czFoto: Ilustrační, zdroj: KÚPk

Od slavnostního zahájení v Mariánské Týnici v polovině června do závěrečného srpnového víkendu, jehož vrcholem byla městská barokní slavnost v Manětíně (26. 8.), pozval festival návštěvníky na 35 akcí. Hlavní osu programu tvořily čtyři barokní slavnosti, které se odehrály v Tachově, na Zámku Hrádek u Sušice, na Zelené Hoře u Nepomuka a v Manětíně, řada dalších událostí oživila ve spolupráci s regionálními partnery kostely, zámky, kláštery i další místa spjatá s dobou baroka.

Letní barokní festival, který se konal od 15. 6. až téměř do posledních srpnových dnů, navázal na 9 týdnů baroka, jednu ze stěžejních akcí roku 2015. Jeho cílem je upozornit na poklady západočeské barokní architektury a ve spojení s kulturním děním připravit návštěvníkům neopakovatelné zážitky. Rozhodující finanční zajištění poskytl autor projektu, tedy Plzeňský kraj. Festival dále podpořilo Ministerstvo kultury ČR, město Plzeň, Czech Tourism, firma Boels, mediálním partnerem byl Český rozhlas Plzeň.

Kromě čtyř stěžejních slavností zažili návštěvníci barokní události mimo jiné v Chudenicích, Klatovech, Úterý, Stříbře, Radnicích, Sušici, Plané, Domažlicích, Vrčeni, Nečtinech, Žinkovech či Bezdružicích.

„Západní Čechy jsou na barokní památky bohaté. Těší mě, že díky festivalu, na který jsme výrazně přispěli, ožívají nejen ta nejznámější místa, jako je například Manětín, ale že se pozornost obrací i k méně známým barokním památkám v našem kraji. Věřím, že tato tradice bude pokračovat i v dalších letech,“  sdělil Jaroslav Šobr, radní Plzeňského kraje pro oblast kultury, památkové péče a neziskových organizací.

Hlavní program koordinovala Plzeň 2015, zapsaný ústav, a organizovalo na 20 regionálních partnerů.

„Zájem diváků o festival nás i letos přesvědčil, že objevovat místa a umění baroka je pro návštěvníky atraktivní a lákavé i mimo rámec Evropského hlavního města kultury. Všechny komponované barokní slavnosti byly vyprodané a lidé také velmi oceňovali možnost dopravy z Plzně na slavnosti speciálními autobusy,“  upřesnil programový ředitel Plzně 2015 Jiří Sulženko.

Důležitým momentem pro plánování festivalu v příštím roce jsou ohlasy diváků a zkušenosti pořadatelů. Plzeňský kraj proto realizoval dotazníkové šetření a zadal odborné vyhodnocení celého letošního festivalu katedrou Arts managementu Vysoké školy ekonomické v Praze.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>