Lobezský park by se mohl dočkat obnovy. Projekt by měl stát 12,6 milionů korun

Plzeňští městští radní odsouhlasili na svém zasedání, jenž se uskutečnilo před několika dny, podání žádosti na projekt obnovy Lobezského parku v Plzni, konkrétně na jeho první etapu. Cílem projektu za 12,6 milionu korun je zlepšit stabilitu svahů v parku, který vznikl ve 30. letech minulého století, odvodnit, prosvětlit a obnovit porosty, zpevnit a zrekonstruovat cesty. Aktuálně je území převážně lesoparkem s velkým množstvím náletových dřevin, pokročilou erozí svahů, cesty jsou ničeny erozí, zarostlé, chybí horní vrstva, mobiliář parku dosluhuje. Podání žádosti ještě musí schválit zastupitelé. S realizací projektu se počítá v letech 2017 a 2018.

podzim, počasí, wikimedia.orgFoto: ilustrační, wikimedia.org

„Můžeme požádat o dotaci z 33. výzvy Operačního programu životního prostředí, a to do 17. října. Podpora je zaměřena na zakládání a obnovu ploch a prvků veřejné zeleně a na zlepšení jejich funkčního stavu výsadbami stromů. Dotaci bychom mohli získat až ve výši 60 procent způsobilých výdajů,“  přiblížil ekonomický náměstek primátora Pavel Kotas.

Předpokládané výdaje na první etapu projektu jsou 12,63 milionu korun, z toho způsobilé výdaje by měly činit 5,365 milionu korun.

„Bohužel dotace se nevztahuje na část položek z přípravy území, cest, terénní modelace a tak dále. Tedy větší část výdajů projektu je zahrnuta mezi nezpůsobilé výdaje hrazené žadatelem o dotaci v plné výši,“  vysvětlil Kotas. V případě získání dotace ve výši 60 procent by tak město získalo podporu 3,219 milionu korun. Zbytek výdajů bude hradit čtvrtý městský obvod ze svého rozpočtu.

Park se nachází v zastavěném území města Plzně, v části Lobzy. Na jihu sousedí se Základní uměleckou školou Bedřicha Smetany, na západě s nivními pozemky řeky Úslavy a nově budovaným povodňovým parkem, z východu na něj přiléhá obytná část Plzeň – Lobzy se zástavbou rodinných domů v ulici Nad Úslavou a bytovými domy v ulici Revoluční. Stavba je navržena na pozemcích města. Cílem je zvýšit přitažlivost parku, nabídnout revitalizovaný přírodní prostor pro rekreaci a odpočinek. Později by se měla realizovat druhá etapa, která počítá s tím, že park dostane nový mobiliář včetně sportovních a dětských herních prvků, zatraktivnit lokalitu by mělo také například odpočívadlo a vyhlídkové molo.

Podle vedení čtvrtého městského obvodu znamená projekt záchranu lokality, neboť hrozilo, že se park bude muset pro veřejnost uzavřít, a to kvůli řadě stromů na pokraji životnosti. Jde tak o největší plánovanou investici Městského obvodu Plzeň 4.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>