Města si často neví s opilci rady. Přicházejí proto s vyhláškami, jež regulují popíjení na veřejnosti

Stále více opilých a zdrogovaných lidí se povaluje v ulicích měst a na veřejných místech. Zatímco tento trend se týkal doposud převážně větších měst, nyní se již objevuje také na maloměstech. Města a obce si tak s podobnými lidmi, kteří soustavně konzumují alkohol na veřejném prostranství, často nevědí rady. Ve snaze změnit tuto situaci proto přistupují některá města k zavádění obecně závazných vyhlášek, pomocí nichž různým způsobem vymezují místa, kde se nesmí vůbec konzumovat návykové látky. Mezi města, která v minulosti přijala podobnou vyhlášku, patří Plzeň a Přeštice. Jak se nám však podařilo zjistit, v těchto dnech začala takováto vyhláška platit navíc také v Blovicích, které se řadí mezi města do pěti tisíc obyvatel. I tam se problém opilců a chronických notoriků, kteří užívají drogy a alkohol, značně rozmohl.

opilec se válel u obchodního domu, mpplzen.czFoto: Ilustrační – opilec se povaloval na chodníku u obchodu, zdroj foto: MP Plzeň

Ačkoliv tak města často sahají k radikálním řešením v podobě nejrůznějších vyhlášek a nařízení, s jejichž přijetím se mnohdy dostávají do konfliktu s názorem ústavního soudu, který se nejednou vyslovil, že není možné plošně zakazovat pití na veřejnosti, města přesto do tohoto kroku jdou se vší vervou. Přijímají tak vyhlášky, pomocí nichž omezují požívání alkoholu a drog pouze na vymezených místech města a obce. Jejich krok je tak do jisté míry pochopitelným, neboť opilců a vagabundů neustále přibývá, na straně druhé chtějí starostové měst předejít veřejnému pohoršení a nárůstu kriminality, která s užíváním návykových látek jde ruku v ruce. Není přece tajemstvím, že opilci a zfetovaní lidé páchají útoky vůči obyvatelům, napadají kolemjdoucí, ničí veřejná prostranství nebo budí veřejné pohoršení tím, že se mnohdy povalují ve zbědovaném stavu na chodnících a vozovkách. Jen v Plzni řeší takových případů tamní strážníci několik do týdne.

V Blovicích proto začala od poloviny tohoto měsíce platit vyhláška, která reguluje a vymezuje místa, kde nelze veřejně popíjet alkohol ani užívat drogy. Konkrétně se jedná o park s kašnou na Masarykově náměstí, kde se hojně doposud scházela tamní mládež. Podle našich informací park ovšem nesloužil pouze jako místo pro občasné alkoholové dýchánky, nýbrž do jisté míry fungoval také jako „štafl“, kde se předávaly drogy. Prohibiční zákaz podle této vyhlášky, po níž někteří zoufalí obyvatelé Blovic již dlouhou dobu marně volali, nově platí také v těchto blovických ulicích: Americká, Družstevní, Husova, Hradišťská, 5. května, Tyršova a dalších. Zákaz veřejného užívání alkoholu a drog se kromě těchto ulic vztahuje navíc také na přilehlý park v Cecimě, kde místní drogově závislí rádi vysedávali a kouřili marihuanu.

Zda se ovšem blovickým zástupcům města podaří vyhnat opilce a narkomany z veřejných míst, není vůbec jasné. Podle našich informací totiž právě v tomto městě působí městská policie, jejíž pracovní doba se týká pouze všedních dnů. To může do určité míry nahrávat právě chronickým opilcům a narkomanům, kteří tak mohou zcela nerušeně v odpolední době zvesela veřejně popíjet i nadále.

 

One thought on “Města si často neví s opilci rady. Přicházejí proto s vyhláškami, jež regulují popíjení na veřejnosti

  • 22.6.2016 at 12:06
    Permalink

    No už bylo na čase. Vždyť ti ožerové se válí všude. A každému tam nahoře je to u zadku. Proč lidé stále více chlastají a fetují. Není to krizí, která tu je?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>