Město podpoří děti ze sociálně slabších rodin nákupem školních potřeb

Město Plzeň poskytlo v letošním roce přes 172 tisíc korun na nákup školních potřeb pro děti ze sociálně slabších rodin. Celkem tyto školní potřeby tak získá 141 dětí. Projekt nazvaný Přímá podpora sociálně potřebných rodin s dětmi – žáků základních škol město realizuje již od roku 2012. Dosud tak město vydalo na školní pomůcky sociálně slabším dětem celkem 864 tisíc korun.

Školní třída vč. dětí, zdroj morguefile.comFoto: Ilustrační, morguefile.com

„Přínos tohoto projektu je vnímán především v cílené pomoci konkrétním dětem, v přímé souvislosti s jejich vzděláním a startem ve škole. Kvalitní školní vybavení je pro ně důležité nejen v primární podpoře ve škole, ale také snižuje možnosti diskriminace a vylučování těchto dětí z dětských kolektivů, neboť nedostatečná školní výbava je pro tyto děti sociálním stigmatem,“  uvedl plzeňský primátor Martin Zrzavecký.

Podle náměstkyně primátora pro oblast školství a sociálních věcí Evy Herinkové vyjde výbava prvňáka na zhruba čtyři tisíce korun, další dva tisíce pak musejí rodiče investovat do pomůcek žáků na prvním i druhém stupni základních škol.

„Zejména matky samoživitelky pořizují vybavení pro své děti na dluh. Ekonomicky slabší rodiny bez úspor se tím dostávají do situace, kterou následně nejsou schopny zvládat. Žijeme v době, kdy ztráta zaměstnání nebo dlouhodobá nemoc může člověka ze dne na den sesunout z úrovně střední třídy na hranici chudoby, a je nutno si uvědomit, že těmi, kteří nemohou věci ovlivnit nebo změnit, jsou právě děti žijící v sociálně slabé rodině,“  vysvětlila Herinková.

„Takzvaná dětská chudoba je nejvýraznější v neúplných a vícečetných rodinách, přibývá zároveň osamělých matek a ovdovělých rodičů žijících s dětmi v obtížných ekonomických podmínkách. S ohledem na budoucí uplatnění sociálně slabých dětí ve společnosti a zvýšení jejich šancí na trhu práce je podpora jejich vzdělání tou nejlepší prevencí možného sociálního vyloučení a tím snížení jejich závislosti na nejrůznějších sociálních dávkách,“  přiblížila Alena Hynková, vedoucí Odboru sociálních služeb Magistrátu města Plzně, který za projektem stojí. Podle kontrolních ukazatelů se projekt v praxi ukázal jako velmi kvalitní a pro rodiny přínosný.

Pomůcky konkrétním rodinám a dětem distribuují vybrané neziskové organizace a městské obvody, s nimiž má odbor sociálních služeb uzavřenou smlouvu o spolupráci. Tyto subjekty jsou zároveň garanty, že školní pomůcky obdrží výhradně rodiny potřebné, s nimiž je dlouhodobě sociálně pracováno a které mají zájem svoji nelehkou situaci samy řešit. Partnery projektu jsou Diakonie ČCE – středisko Západní Čechy, Městská charita Plzeň – Domov sv. Zdislavy, MáTa pro rodinu, DOMUS – Centrum pro rodinu, Salesiánské středisko mládeže – dům dětí a mládeže Plzeň, Společnost Tady a Teď, Naděje, Ponton, o. s. a Úřady městských obvodů Plzeň 1 až Plzeň 4.

Mezi nakupované pomůcky patří batohy pro I. a II. stupeň základní školy, kufříky, penály, desky na sešity, svačinové boxy, sáčky na školní přezůvky, školní pera pro 1. třídu základní školy, zmizíky, vodové barvy, voskovky, pastelky, sady štětců, čtvrtky, sešity, temperové barvy, kalkulačky, geometrické sady a kružítka.

 

 

One thought on “Město podpoří děti ze sociálně slabších rodin nákupem školních potřeb

  • 18.10.2016 at 19:46
    Permalink

    to znamená více jak 100 000 Kč na dítě, která spořádaná rodina má takové vídaje na jedno dítě ve škole?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>