Ministerstvo zahraničních věcí nedoporučuje cestovat do Turecka. V noci tam probíhal krvavý puč!

Ministerstvo zahraničních věcí ČR vydalo již v noci na sobotu výstrahu, která varuje před cestami do Turecka. Konkrétně se jedná o cesty do Istanbulu, Ankary a východní části země. Důvodem výstrahy byl probíhající puč části turecké armády proti tamní vládě. Již v noci na sobotu totiž obsadila turecká vojska Bosporský most, který spojuje tureckou část s asijskou. Dalším místem, jež vojska obsadila, byla budova veřejnoprávní televize TRT a letiště v Istanbulu a Ankaře. Podle všeho se turecká armáda snažila převzít moc v zemi a svrhnout tamního prezidenta Tayyipa Erdogana, který podle nich nastoluje jasně diktátorský a autokratický režim. Není vůbec žádným tajemstvím, že země pod vládou Erdogana směřuje od demokracie spíše k islamizaci. Výsledkem nočního puče bylo několik desítek mrtvých obyvatel. Ti zahynuli poté, co je Erdogan v soukromém veřejném televizním vysílání požádal, aby šli do ulic a podpořili jej v setrvání u moci. Nepřímo tak z nich turecký prezident vytvořil tímto prohlášením živé štíty, neboť armáda nastolila během probíhajícího puče stanné právo a zákaz vycházení. Po střelbě v ulicích měst díky tomu zůstaly desítky mrtvých a sestřelený armádní vrtulník.

převrat v turecku, zdroj - webFoto: Převrat v Turecku, zdroj: web

Ministerstvo zahraničních věcí proto varuje, aby lidé do Turecka nejezdili. Konkrétně se jejich výstraha týká Istanbulu, Ankary a východní části země. Tam je podle českého ministerstva zahraničí nestabilní situace. Turistům, kteří tam již jsou, ministerstvo radí, aby se vyhýbali místům, kde probíhají veřejná shromáždění a demonstrace.

Situace v Turecku je nadále nestabilní, kdy nelze s jistotou vyloučit případný vznik občanské války. Ačkoliv Erdogan již sice veřejně tvrdí na svých webových stránkách, že puč byl zmařen, doposud ještě není po všem. Podle rebelujících důstojníků turecké armády, kteří se nechali veřejně slyšet, budou v boji proti současné vládě pokračovat.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat