Na mnoha místech Brd se povalují odpadky. Ty tam odhazují neukáznění návštěvníci

Je tomu již prakticky rok, kdy vznikla Chráněná krajinná oblast Brdy. Od tohoto okamžiku se toto do té doby nepřístupné místo otevřelo široké veřejnosti. Problémy, které to však přineslo, jsou již viditelné téměř na každém kroku. Na mnoha místech této krásné přírodní oblasti se povalují odpadky a kdejaké harampádí, které tam zavezli jak turisté, tak nejspíše i některé firmy.

odpadky v CHKO brdy, zdroj - FB-s.říkovskýFoto: Odpadky v některých lokalitách CHKO Brdy, zdroj: Facebook.com

„Odpadky jsou tu po některých návštěvnících, ale dá se říci, že to jsou takové odpady ve smyslu odhozené krabičky od cigaret nebo láhví od limonád. Vše úměrně stoupá s počtem návštěvníků a je to samozřejmě esteticky nehezké, ale je to věc, která se dá okamžitě řešit,“  sdělil Karel Urban z CHKO Brdy. Podle něho se pracovníci této chráněné krajinné oblasti aktivně snaží tyto odpadky likvidovat. Dokonce i několikrát do roka se pořádají akce, při nichž se někteří návštěvníci sami zapojují do sběru podobných odpadků.

Ačkoliv v oblasti Brd působí také policejní hlídka, která tuto oblast denně kontroluje, přesto míst, kde se povalují odpadky, čas od času přibývá. A nejedná se jen o problém s odpadky. Brdy trápí také návštěvníci, kteří si z této oblasti udělali doslova zábavný ráj. Na několika místech kolem Malého Toku se mnozí návštěvníci prohání na skútrech a čtyřkolkách. Vůbec jim přitom nevadí, že svým počínáním doslova devastují a ničí tuto krásnou a donedávna lidskou rukou nedotčenou přírodu.

čtyřkolky v chko brdy, zdroj - policie,czFoto: Čtyřkolky a neukáznění návštěvníci v CHKO Brdy, zdroj: Policie ČR

„Je to civilizační problém jako všude. Do chráněné krajinné oblasti je vjezd zakázán a všechny vjezdy jsou označeny dopravní značkou. Samozřejmě vjezdy do Brd jsou poměrně luxusní a řadu lidí to láká, takže sem najíždějí vozy načerno, když třeba rostou houby nebo si krátí přes Brdy cestu. Bohužel i ti ´čtyřkolkáři´ sem najíždějí, ale řekněme, že tu máme stejné problémy jako v jiných chráněných krajinných oblastech a národních parcích,“  doplnil Urban.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>