Na Slavnostech svobody se neuskuteční Convoy of Liberty. Neoficiálně se však pojede

Letošní ročník plzeňských Slavností svobody se uskuteční bez oficiálního konvoje (Convoy of Liberty), který se tradičně jezdil po Klatovské třídě. Rozhodnutí vzešlo na základě dohody několika organizátorů a plzeňské radnice. Podle nich je vhodné oživit slavnosti a konvoj tak pořádat vždy v letitých odstupech. Tradiční a letitý Convoy of Liberty, který se doposud v rámci slavností jezdil každoročně, by měl nahradit nově Ride of Freedom, který bude s džípy a vojenskou technikou objíždět téměř celou Plzeň. To se uskuteční 7. května.

convoy of liberty 2012, PnDFoto: Ilustrační – Convoy of Liberty 2012, Plzeňsko na dlani – Michal Šebek

„Ride of Freedom bude vyjíždět z náměstí Republiky v 15:30 hodin, a to směrem na Boleveckou náves. Tam se uskuteční setkání s veterány, na statku U Matoušů, kde na návštěvníky dýchne atmosféra května 1945. Klub vojenské historie Tommy and Yankee se tam ve svém programu nazvaném Plzeň 1945 pokusí vtáhnout do historie každého z příchozích, ukáže soužití Plzeňanů s Američany v době osvobození. V Bolevci veteráni budou do 16:20 hodin, poté kolona přejede do Lobez, konkrétně do areálu armádního střeleckého stadionu, kde se uskuteční od 17 hodin vzpomínka na padlé a u tamní pamětní desky, připomínající plzeňské oběti heydrichiády, budou položeny květiny. I v Lobzích se mohou lidé potkat s osvoboditeli,“  uvedla radnice na svých stránkách.

Pozdravit americké a belgické veterány tak budou moci Plzeňané též na Klatovské třídě. Konkrétně pak z prostoru Masarykova náměstí. Celá kolona džípů tam bude směrem od Lobez přijíždět zhruba kolem 18. hodiny. Následně pak bude pokračovat po Klatovské třídě až na náměstí Republiky, kde veterány čeká velké přivítání.

„Na náměstí Republiky bude následně vyhlášeno Čestné stipendium generála George S. Pattona, uděleny medaile Krajského vojenského velitelství Plzeň, od 19:45 pak zahraje skupina Taxmeni a od 21:10 hodiny zazpívá Marta Kubišová v doprovodu hudební skupiny Petra Maláska. Sobotní program bude pokračovat od 22:00 velkou elektroswingovou párty v kulturním domě Peklo,“  doplnila radnice.

Přestože rozhodnutí o změně v pořádání tradičního konvoje (Convoy of Liberty) vzešlo z iniciativy několika organizátorů a radnice jsou proti tomu některé kluby vojenské historie, kterým se toto rozhodnutí vůbec nelíbí a nezamlouvá. Podle všeho se celé téma tradičního konvoje stalo do jisté míry terčem politizace, kdy podle několika organizátorů, kteří zveřejnili v uplynulých dnech své reakce na internetu a sociálních sítích, o všem rozhodují politici a několik členů klubů vojenské historie.

Tito nespokojení organizátoři se proto rozhodli na vlastní pěst uspořádat tradiční Convoy of Liberty zcela neoficiálně bez podpory města. Konvoj by se tak měl jet za plného provozu 8. května od 11 hodin po Klatovské třídě.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>