Nemocnice hledají sestry, ošetřovatele i lékaře. Nelékařští pracovníci se stávají nedostatkovým „zbožím“

Situace v českém zdravotnictví nabírá na obrátkách a hrozí kolaps celého zdravotního systému. Za vším je podle několika profesních organizací nedostatek kvalifikovaného zdravotnického personálu v nemocnicích. Konkrétně se tak jedná o sestry a lékaře. Snad nejvíce o celém problému hovoří Česká lékařská komora, která situaci popisuje doslova jako hrozící krach zdravotnictví. V té souvislosti také rozjela kampaň, která má veřejnosti přiblížit problém zdravotnictví a neustálého odlivu zdravotníků.

stodsá nemocnice, kúpkFoto: Ilustrační – nemocnice ve Stodě, zdroj foto: KÚPk

Jak se však ukazuje, tato negativní situace, kdy chybí odborný personál, se z velké části dotýká také regionálních nemocnic. Jen v Plzeňském kraji chybí v mnoha nemocnicích, jejichž zřizovatelem je krajský úřad, odborní a kvalifikovaní zdravotníci – konkrétně lékaři, sestry i ošetřovatelé.

„Vůbec se nikomu nedivím, že utekl pryč. Tady to zdravotnictví dopadne špatně. Ona ta politika, kdy sestra musí mít vysokou školu, je vadná. Dřív se chodilo na čtyři roky do zdrávky a sestry byly stejně kvalitní jako ty dnešní – s vysokou. Ona ta vysoká fakt nezaručí lepší kvalitu péče. To si jen někdo myslí,“  říká Alena z Plzně, bývalá zdravotní sestra, která pracovala v jedné ze soukromých nemocnic, odkud odešla díky špatným platovým podmínkám. Dnes pracuje ve fabrice, kde má plat o pět tisíc vyšší. Jak dodala, dokonce se zbavila také stresu, který dříve v nemocnici zažívala dnes a denně.

„Za ty peníze, co sestry berou, se nedá vůbec pracovat. Tady děláte s lidmi, honíte se jak soumaři, dřete se s nemohoucími. A kolik za to berete? Když dostanete osmnáct tisíc, je to zázrak. Kdo by za tohle v dnešní době dělal? Vůbec se těm mladým sestrám nedivím, že utečou do zahraničí nebo někam jinam,“  doplnila.

Podle informací Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) patří Plzeňský kraj poměrně k nejlépe personálně vybaveným v celé republice. Jen na počet obyvatel měl region podle ÚZIS v roce 2013 třetí největší počet praktikujících lékařů (3,8 na tis. obyvatel) a sester (107). Na prvních dvou místech byla jen Praha a Jihomoravský kraj s Brnem, kdy Praha je centrem nemocniční péče i pro Středočeský kraj a obě zmíněné metropole pak centrem specializované péče pro Čechy, resp. Moravu, a je v nich proto větší koncentrace zdravotnického personálu. Podle ÚZIS se tak pro mnoho nemocnic stává „nedostatkovou komoditou“ zejména nelékařský personál, konkrétně sestry. Ty chybí v celé republice. Jen v Plzeňském kraji chybí hned několik sester v Domažlické nemocnici. Podobná situace je také v Klatovské nemocnici.

Jak se tak ukazuje, sestry budou pro mnoho regionálních nemocnic stále více nedostatkovým „zbožím“. Důvod je prostý – podfinancované zdravotnictví a nízké platové ohodnocení sester.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>