Od pondělí platí několik změn. V platnost vešla novela zákona o provozu na pozemních komunikacích

Chodci, kteří se budou pohybovat na silnici mimo obec, budou muset nosit reflexní prvky. Naproti tomu ujíždějící řidiči přijdou nově o pět bodů a budou ohroženi pokutou až sedmi tisíc korun. To jsou jen dvě z několika novinek, které začnou platit od pondělí. Prezident republiky Miloš Zeman totiž podepsal v uplynulých dnech novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích, která dává policistům více pravomocí a lidem naopak několik nových povinností.

vidět a být viděn, ibesip.czFoto: Ilustrační, ibesip.cz

„Ročně zemře na silnicích zhruba sto chodců, z toho v noci kolem šedesáti lidí, z nich pak padesát mimo obec. Jakýkoliv reflexní prvek tak může zachránit nemalý počet životů. Chodcům novela nařizuje pořízení jakéhokoliv reflexního oděvního doplňku při pohybu mimo obec za snížené viditelnosti, pokud již oblečení prvek má, je to dostačující,“  řekl k novele zákona ministr dopravy Dan Ťok.

Další novinkou je, že policisté budou moci na místě odebrat řidiči „malý techničák“ ve chvíli, kdy na vozidle zjistí závažné závady. Nově platný zákon také stanovuje, že nově nesmí na silnici vyjet vozidla, která jsou zasněžena a jejichž řidiči nemají dostatečný výhled všemi směry.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>