Plzeňské Divadlo Alfa míří do Turecka. Tam vystoupí s maňáskovou groteskou Tři mušketýři

Na významný mezinárodní divadelní festival Izmir International Puppets Days, který se uskuteční během března v turecké Smyrně, vyráží tento týden plzeňské Divadlo Alfa. České loutkářství zde bude reprezentovat veleúspěšný plzeňský titul Tři mušketýři.

maňásková inscenace Tři mušketýři - divadlo Alfa, zdroj - TZFoto: Inscenace Tři mušketýři – Divadlo Alfa, zdroj: TZ

Divadlo Alfa odehraje v Turecku dvě představení. „V loňském roce jsme v Izmiru uvedli maňáskovou komedii Cha – Cha – Cha aneb Charlie Chaplin a jiná cháska, a to s velkým ohlasem. Následně nás požádali pořadatelé o hostování v roce 2017. O inscenaci Tři mušketýři usiloval festival již několik let. Letos se to díky podpoře ministerstva kultury konečně povedlo,“  sdělil ředitel Divadla Alfa Jakub Hora. Návštěvníci v Turecku mají podle Hory zájem nejen o inscenace, ale také o samotné loutky. Bývá zvykem, že ještě hodinu po představení chodí diváci a prohlížejí si dekoraci a maňásky, někteří si loutky i vyzkouší.

Maňásková groteska Tři mušketýři na motivy Alexandra Dumase, od jejíž premiéry uběhlo v loňském roce deset let, se stala nejúspěšnější inscenací v historii Alfy. Plzeňští divadelníci v režii Tomáše Dvořáka už s ní rozesmáli diváky ve 22 zemích tří kontinentů, kromě evropských států to byla Kanada, USA, Izrael nebo Rusko. Na divadelních přehlídkách doma i v zahraničí získala inscenace celkem 25 cen a 2 nominace. Na svém kontě už mají Tři mušketýři téměř 400 repríz. Na programu festivalu v Izmiru jsou dvě představení, která se odehrají 16. a 17. března.

Alfa má v roce 2017 pozvání také na další mezinárodní festivaly. V červnu by měli plzeňští loutkáři vyrazit na významný mezinárodní festival v polském Bialym Stoku, kde je špičkové loutkové divadlo a loutkářská vysoká škola. „V listopadu jsme dostali pozvání na jeden z nejkvalitnějších evropských loutkářských festivalů do dánského Silkeborgu. Zde by měla mít Alfa pro sebe celý sál, který obsadí maňáskové komedie Cha – Cha – Cha a Tři mušketýři,“  dodal Jakub Hora.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>