Plzeňské oslavy vzniku republiky zpřístupní atraktivní cíle a nabídnou i tradiční průvod světel

Plzeň oslaví v pátek 28. října vznik Československé republiky. Lidem a široké veřejnosti se tak zcela zdarma či za symbolických osmadvacet korun otevřou kulturní instituce, pamětihodnosti, zajímavá místa včetně zahrad, vybraná sportoviště a další atraktivní cíle. Chybět nebude ani tradiční vzpomínkové setkání na náměstí T. G. Masaryka, lampionový Průvod světel a ohňostroj na náměstí Republiky. Smyslem jednodenní akce nazvané Plzeňské oslavy vzniku republiky je připomenout výročí 28. října 1918, kdy byla na Václavském náměstí v Praze oficiálně vyhlášena samostatnost, a pro národy bývalého Rakouska-Uherska se začaly psát nové dějiny.

 oslavy-vzniku-republiky-v-plzni-zdroj-svornostFoto: Plzeňské oslavy vzniku republiky, zdroj foto: svornost.com

„Plzeň bude touto formou slavit vznik Československé republiky už pojedenácté, poprvé nabídla Průvod světel, ohňostroj i symbolické vstupné v roce 2006. Je skvělé, že se do programu zapojuje stále více místních subjektů, letos se jich na akci podílí na tři desítky, připravily rozličné vyžití pro rodiny s dětmi i jednotlivce,“  vysvětlil plzeňský primátor Martin Zrzavecký.

Podle prvního náměstka primátora Martina Baxy se již tradičně otevře například Luftova zahrada, Památník obětem zla v Hruškově meditační zahradě, uskuteční se komentované prohlídky radnice, Měšťanské besedy, Velké i Staré synagogy, Muzea knihtisku, Moving Station a čistírny odpadních vod v Jateční ulici či letos nově úpravny vody na Homolce.

„Zájemci mohou navštívit muzea, galerie, plzeňské historické podzemí, DinoPark, zoo a oblíbenou experimentální stanici Techmania Science Center včetně 3D Planetária. Pestrou programovou nabídku letos nově doplňují prohlídky obou budov Divadla J. K. Tyla, tedy Velkého divadla a Nového divadla, i originální prohlídky města,“  upřesnil Baxa. Prohlídky města představí Plzeň v bájích a pověstech a také v proměnách – od první republiky po současnost.

„Po loňském úspěchu se v areálu DEPO2015 otevře gastronomická tržnice DEPO Street Food Market s výběrem jídel od našich prababiček a jídel tradičních receptů mezinárodní kuchyně. V rámci projektu Skryté město se uskuteční sousedské procházky akcentující netradiční pohled na Plzeň a kulturní centrum Papírna otevře kreativní dílny pro děti i dospělé. Mohou se tady bavit při výrobě pohlednic, podzimních dekorací, mýdel, svíček a přiučit se při ukázkách patinování či renovaci starého nábytku,“  doplnila vedoucí Odboru prezentace a marketingu Magistrátu města Plzně Jana Komišová. Otevřou se také sportoviště, například na zimním stadionu si bude možné zabruslit v malé tréninkové hale a plavecký areál na Slovanech a bazén na Lochotíně umožní jít si dopoledne zaplavat.

Celodenní oslavy zakončí vzpomínkové setkání na náměstí T. G. Masaryka v 17 hodin a následně od 18 hodin Průvod světel, který vyvrcholí v 18.30 hodin tradičním ohňostrojem na náměstí Republiky.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>