Plzeňští senioři se učili bránit. Jde o pilotní projekt Nedám se!

První bezpečnostně-sociální projekt cílený na plzeňskou seniorskou populaci ve věku 60 let a více úspěšně odzkoušelo město Plzeň. Realizovalo jej formou třídenního interaktivního workshopu. Obec Prášily na Šumavě se tak v době od 13. do 16. září 2016 stala základnou pro praktický výcvik 35 plzeňských seniorů, absolventů Plzeňské senior akademie uskutečněné v rámci Městských obvodů Plzeň 2 a Plzeň 3. Nabitý program projektu Nedám se! prověřil jejich teoretické znalosti v oblasti bezpečnosti, pomoci a sociálních služeb a přidal aktivity nezbytné pro zvýšení kvality života seniorů v dnešním světě. 

projekt-pro-plzenske-seniory-nedam-se-zdroj-plzen-euFoto: Projekt Nedám se! v praxi, zdroj: plzen.eu

„Jedná se o zcela unikátní projekt, který vznikl ve spolupráci magistrátního odboru sociálních služeb a Městské policie Plzeň, svoji podstatou historicky první. Jde v něm ruku v ruce teorie s praxí s jediným cílem, a to zlepšit informovanost seniorů, schopnost adekvátně reagovat v nepředvídatelných situacích, zvýšit jejich sebevědomí. To je základ, od něhož se odvíjí vyšší životní komfort dříve narozených a zároveň je tím naplněn cíl projektu Nedám se! – zkvalitnění života seniorů v oblasti sebeobrany a sebeuvědomění,“  řekl k projektu plzeňský primátor Martin Zrzavecký, který nad projektem převzal záštitu spolu s náměstkyní pro oblast školství a sociálních věcí Evou Herinkovou.

Projekt nabídl účastníkům nejen praktický výcvik v sebeobraně, orientaci v terénu, sestavování identikitu, ale i výcvik ve střelbě z pistole, revolveru a vlastnoručně vyrobených luků, trénink paměti a vědomostní testy z místopisu a historie, workshopy zaměřené na sociální pomoc, přednášky s problematikou exekucí, návody, jak nenaletět podvodníkům a na koho se obrátit v případě nouze.

Podstata projektu koresponduje s Národním akčním plánem podporujícím pozitivní stárnutí pro období let 2013 – 2017 Ministerstva práce a sociálních věcí České republiky a zároveň s Akčním plánem stárnutí na území města Plzně na léta 2017 – 2018. Podle náměstkyně Evy Herinkové spolupráce odboru sociálních služeb s městskou policií funguje bezproblémově v mnoha směrech.

„Dokladem je v minulosti realizovaný projekt cílený na integraci cizinců nebo součinnost při zajištění tísňové péče. Projekt Nedám se! je ale zcela novým modelem. Jde o projekt, který vznikal od začátku vyváženě a jako společné dílo. A na výsledku je to skutečně znát. Nasazení celého realizačního týmu je obdivuhodné a spokojenost účastníků maximální,“  sdělila náměstkyně, která se společně s primátorem Martinem Zrzaveckým a velitelem Městské policie Plzeň Karlem Machem zúčastnila slavnostního předávání pamětních listů absolventům kurzu v Prášilech.

Program celé akce zajistil realizační tým složený ze zástupců spolupracujících složek – odboru sociálních služeb magistrátu, Městské policie Plzeň a Policie České republiky. Na základě převisu poptávky a odezvy ze strany účastníků právě skončeného kurzu tým předpokládá, že další z řady výcvikových pobytů se pro nové absolventy Plzeňské senior akademie, tentokrát i z Městských obvodů Plzeň 1 a Plzeň 4, uskuteční v květnu a červnu 2017.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat