Právovárečné měšťanstvo chce zpět Plzeňský Prazdroj. Podle nich stát prodal něco, co mu nepatřilo

V těchto dnech se opět rozhořela kauza prodeje Plzeňského Prazdroje do soukromých rukou. Podle předsedy stavovské korporace Právovárečného měšťanstva v Plzni, který je nejstarším stavovským spolkem v republice, prodal stát tento pivovar, ač mu nepatřil. Spolek se nyní chce domoci vrácení pivovaru do svých rukou. Za spolek se postavil dokonce sám plzeňský primátor Martin Zrzavecký, který se obrátil písemně také na premiéra Bohuslava Sobotku v dopise. V něm požaduje, aby stát pivovar odkoupil a vrátil do rukou měšťanstva.

plzeňský prazdroj - brána, zdroj - plzen.euFoto: Ilustrační – brána Plzeňského Prazdroje, zdroj: plzen.eu

„Budeme za návrat tohoto rodinného stříbra zpátky do plzeňských rukou bojovat. Máme analýzu profesora Karla Eliáše, že nárok právovárečného měšťanstva je oprávněný a chceme jako plzeňští patrioti nápravu historické křivdy a návrat pivovaru Plzeňákům,“  reagoval primátor Zrzavecký.

Ten v nedávné době oslovil svým dopisem dokonce samotného premiéra Bohuslava Sobotku s tím, že jej požádal o spolupráci v tomto boji.

„Vzhledem k tomu, že město Plzeň si nemůže dovolit nákup Plzeňského Prazdroje samo zrealizovat, chtěl bych Vás tímto vyzvat k podpoře ze strany státu, respektive Vlády České republiky a k zahájení konkrétního jednání, jež by mělo za cíl nákup tohoto ziskového a pro Českou republiku důležitého podniku. Plzeňský Prazdroj jako ekonomicky velmi zajímavá firma by se tak stala, stejně jako například Budějovický Budvar, majetkem státu, z čehož může Česká republika do budoucna profitovat,“  uvedl primátor Zrzavecký ve svém dopise, který směřoval do rukou premiéra Sobotky.

Podle právovárečníků byl pivovar po druhé světové válce znárodněn, což bylo v rozporu i s tehdejším znárodňovacím právem. Po listopadu 1989 pak pivovar stát prodal do rukou soukromých majitelů, konkrétně IPB. Ta jej následně přeprodala do rukou zahraniční společnosti Nomura, která jej ovšem po několika letech prodala současnému vlastníkovi SABMiller.

„Právovárečné měšťanstvo v Plzni získalo povolení k výrobě piva již v roce 1842 a toto pivo, Pilsner Urquell, proslavilo Plzeň po celém světě. Když byl po II. světové válce tehdejší Měšťanský pivovar znárodněn, bylo to v rozporu i s tehdejší znárodňovací legislativou a i s tehdy platnou Ústavou ČR. Právovárečné měšťanstvo v Plzni tak nikdy nepřestalo být majitelem pivovaru, jehož nástupcem je dnes Plzeňský Prazdroj,“  uvedli v tiskové zprávě právovárečníci.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat