Radní kraje podpořili domácí hospic. Kraj chce letos více přispět na tuto činnost

Radní kraje rozhodli na svém zasedání, že podpoří činnost Domácího hospice Náruč. Ten zajišťuje pomoc lidem, kteří se rozhodli využívat zdravotní péči v domácím prostředí. Převážně se tak jedná o klienty se zhoubným onemocněním a rakovinou. V loňském roce přispěl kraj na provoz tohoto terénního hospice částkou 150 tisíc korun. Letos by se hospic měl dočkat částky vyšší.

domácí hospicová péče, zdroj - zdar.charita.czFoto: Ilustrační – domácí hospicová péče, zdroj: zdar.charita.cz

Jelikož službu domácího hospice poskytuje středisko Diakonie a misie Církve československé husitské, která není hrazena z veřejného zdravotního systému, jsou poskytovatelé vázáni na dary a sponzory. Proto se také kraj rozhodl, že tuto službu, jejímž cílem je zkvalitnit péči o lidi v domácím prostředí, je nutné finančně podpořit.

„Členové rady odsouhlasili poskytnutí neinvestiční finanční dotace ve výši 500 tisíc korun žadateli Domácí hospic Náruč – středisko Diakonie a misie Církve československé husitské, určené na úhradu nákladů souvisejících s poskytováním domácí hospicové a paliativní péče v roce 2016. Poskytnutí finanční dotace bude ještě schvalovat zastupitelstvo,“  uvedl René Zeithaml za Plzeňský kraj.

Paliativní péče není v České republice vůbec hrazena ze zdravotního pojištění a stát prakticky hospicovou domácí péči nijak valně nepodporuje. Náklady vynaložené v souvislosti s domácí hospicovou péčí jsou tak pouze z malé části pokryty z plateb samotných klientů.

„Provoz je proto nutné zajistit z darů a dotací. Plzeňský kraj již Domácímu hospici Náruč poskytl ze svého rozpočtu na rok 2015 dotaci ve výši 150.000 korun, tato přispěla ke zdárnému zahájení činnosti hospice v roce 2016. Od ledna tohoto roku poskytl Domácí hospic Náruč službu již 11 klientům a jejich rodinám. V současné době pečuje o 3 klienty. Službu klientům a jejich rodinám zajišťuje multidisciplinární tým složený z lékaře, 5 zdravotních sester, psychosociálního pracovníka a duchovního. Tým je k dispozici nepřetržitě,“  doplnil Zeithaml.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>