Rokycanská nemocnice uzavře gynekologicko-porodnické oddělení. To skončí k 30. červnu

Po mnoha desítkách let končí rokycanská porodnice. Alespoň tak to vypadá po tomto pondělí, kdy vedení nemocnice oznámilo tamním zaměstnancům, že hodlá uzavřít gynekologicko-porodnické oddělení. Rodičkám z Rokycanska se tak ztíží dostupnost péče, kdy budou muset dojíždět do Plzně nebo vzdálených Hořovic.

porodnice v klatovech, zdroj-webFoto: Ilustrační, fotoarchiv Plzeňsko na dlani

„Rokycanská nemocnice musí z důvodu nedostatku lékařů a vysoké pravděpodobnosti neprodloužení smluv ze strany zdravotních pojišťoven omezit provoz gynekologicko-porodnického oddělení. K 30. červnu tak v Rokycanech přestane fungovat porodnice. Gynekologická část oddělení zúží spektrum operací na vybrané gynekologické zákroky. I nadále budou fungovat gynekologické ambulance a poradny. Zaměstnanci byli o organizačních změnách informováni v tomto týdnu. Všem dotčeným management nabídl, aby v nemocnici zůstali. Vedení nemocnice i oddělení situace nesmírně mrzí, přestože se dala už dlouhou dobu očekávat,“  sdělil mluvčí Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje Jiří Kokoška.

Ještě před deseti lety byl v Rokycanech gynekologů dostatek a přicházeli mladí absolventi. V té době se ale zásadně změnil způsob udělování akreditací pro odborné vzdělávání, kdy v letech 2011 a 2012 chtěly zdravotní pojišťovny i resort porodnici zcela uzavřít.

„Důsledkem obojího bylo, že se mezi roky 2010 a 2014 kvůli obavám rodiček snížil počet porodů z pěti na tři stovky, porodnice přišla o vzdělávací akreditaci, medici přestali mít o takovou porodnici zájem a řada atestovaných lékařů postupně odešla do soukromých ambulancí,“  dodal Kokoška.

„Oddělení momentálně závisí na třech kmenových lékařích, kteří jsou zkušení a své práci obětují hodně energie a času. Ale každý z nich v příštích měsících své působení v nemocnici buď omezí, nebo dokonce ukončí. A bohužel jiní lékaři, kteří by je zastoupili, nejsou nebo nemají o práci v Rokycanech zájem,“  vysvětlila předsedkyně představenstva nemocnice Hana Perková s tím, že oddělení navíc letos skončí smlouvy se zdravotními pojišťovnami a není pravděpodobné, že by je prodloužily. „Odborná gynekologická společnost totiž dlouhodobě nedoporučuje zachování porodnic s nižším počtem porodů než 500 za rok. Bez smluv s pojišťovnami by mohlo oddělení zaniknout úplně,“  dodala Perková.

Rokycanská nemocnice již několik let spadá do sítě Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje, jež má nad provozem a chodem krajských nemocnic dohled. Situace, která nyní zavládla v této nemocnici ohledně nedostatku lékařů, tak není ojedinělá. Již v nedávné minulosti postihly problémy také Stodskou nemocnici, kde chyběli lékaři, a došlo k útlumu tamního porodnického oddělení. Situace se zlepšila poté, co do nemocnice přišel nový ředitel Alan Sutnar. Podobná situace byla také v Domažlické nemocnici, kde hrozilo uzavření interny kvůli nedostatku lékařů. Situace se začala zlepšovat teprve před měsícem, kdy se ukázalo, že v rámci zachování provozu tohoto oddělení bude nutné zajistit výpomoc lékařů z okolních nemocnic. Do nemocnice tak budou dojíždět lékaři z ostatních krajských nemocnic a záchranné služby.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>