Sucho: Podle vědců prožíváme druhý vrchol letošního sucha

Podle mnohých vědců a klimatologů zažíváme druhý vrchol letošního sucha. Po téměř šesti měsících, v nichž bylo minimum srážek, zažíváme nyní druhou vlnu tohoto sucha. Ačkoliv v uplynulých dnech poměrně silně pršelo, voda se do hlubších vrstev půdy prakticky nedostala. 

podzim, počasí, wikimedia.orgFoto: Ilustrační, zdroj: wikimedia.org

Situace se však začala výrazným způsobem zhoršovat na počátku října, kdy přišla druhá vlna v podobě teplého babího léta. Sucho v té době panovalo na 40 procentech území České republiky, na sedmi procentech z nich bylo extrémní sucho. Současná situace se až nápadně podobá té, která byla v roce 2015. Podle některých bioklimatologů je tohle skutečným příkladem situace, která může v budoucnu nastat v důsledku klimatických změn.

Stav podzemních vod je hluboce pod normálem na většině území. V Plzeňském kraji se tato situace týká převážně povodí Berounky, kde se situace v současné době mírně zlepšila.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat