V Brdech cvičili hasiči likvidaci požáru vřesoviště. Na místě byl také hasičský tank!

Dnes se uskutečnilo v Brdech další z hasičských cvičení, jehož cílem bylo natrénovat reakci na případný požár v této lokalitě. Cvičení, které bylo více než reálné, se zúčastnilo několik hasičských jednotek z okolí. Nechyběl dokonce také vrtulník s hasicím vakem a požární tank!

cvičení hasičů brdy, josef sykora

Součástí tohoto cvičení byl navíc také reálný požár vřesovišť. Vůbec poprvé tak hasiči u nás založili simulovaný požár. V cizině je takový jev zcela běžným, neboť se používá jak k zamezení šíření požárů lesů, tak i v případě vědecké k možné obnově krajiny.

Jak se nám podařilo zjistit, rozsáhlá vřesoviště jsou typická především pro západní a severní Evropu. U nás jsou poměrně vzácná a obvykle malá. Nacházejí se tak většinou na místě bývalého lesa. Vřesoviště unikátního rozsahu vznikla právě na bývalých dopadových plochách zrušeného vojenského prostoru Brdy vlivem odlesnění a dlouholetým působením požárů, navíc také díky mechanickému narušování půdy během vojenských cvičení. Dnes jsou tato vřesoviště součástí nejcennější I. zóny chráněné krajinné oblasti.

“Řízené požáry jsou v navržených opatřeních v Plánu péče o CHKO Brdy schváleném Ministerstvem životního prostředí. V tuto dobu jsou s ohledem na řízené hoření vřesu optimální podmínky, relativně vysoká vlhkost půdy i dřevní hmoty rostliny a dostatečná vydatnost vodních zdrojů a stabilní počasí bez intenzivního proudění.  V jiném období  by tuto činnost nebylo možné provádět buď s ohledem na vysokou míru rizika nekontrolovatelného šíření požáru, např. v létě nebo na podzim nebo naopak, že podmínky neumožňují efektivní spalování rostlin – zima ,brzké jaro.  Jsem rád, že se hned po odchodu Armády ČR našla možnost, jak v této péči o dopadové plochy Jordán a Tok pokračovat. Děkuji především HZS Plzeňského kraje za jejich vstřícnost, majiteli pozemků VLS ČR za souhlas s provedením a Armádě ČR za úpravu logistiky jejich výcviku, který umožnil, aby taktické cvičení mohlo proběhnout,”  říká Bohumil Fišer z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, vedoucí Správy CHKO Brdy. Právě řízené a kontrolované požáry tak kupodivu nejvíce pomáhají k obnově této unikátní přírodní krajiny.

simulovaný požár v lese brdy, josef sykora

Už od časného rána proto hasiči v lokalitě Jordán nacvičovali, jakým způsobem správně likvidovat rozšiřující se ohnisko požáru. Díky simulovanému požáru právě těchto vřesovišť se tak  hasiči mohli na vlastní oči seznámit s tím, jak se oheň v takové přírodě chová, stejně tak, jak dochází k jeho samotnému  šíření. Požáry vřesovišť jsou totiž zcela značně odlišné od lesních požárů.

Do akce se zapojil také požární tank a vrtulník s bambivakem, který se používá na hašení lesních požárů ze vzduchu. Cvičení se zúčasnili hasiči z Blovic, Ejpovic a dalších okolních sborů. Mezi cvičícími hasiči však nechyběli také jejich kolegové z Německa, kteří se taktéž tohoto cvičení zúčastnili.

cvičení hasičů jordán brdy, josef sykora II.

cvičení hasičů jordán brdy, josef sykoraAutor foto: Josef Sýkora ml. – SDH Blovice

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat