V Brdech se plánuje vznik stezek. Návrh první koncepce je již na světě

Od ledna letošního roku došlo ke vzniku Chráněné krajinné oblasti Brdy. V té souvislosti se tak Brdy po mnoha desítkách let skutečně zpřístupní široké veřejnosti a turistům. Jelikož se však jedná o bývalý vojenský prostor, který byl v uplynulých letech hojně využíván zejména dělostřelectvem, mnoho z míst dosud však nebylo pyrotechnicky asanováno. Přesto se však již nyní rýsují první návrhy koncepce, které se týkají naučných stezek a stezek pro cyklisty.

brdy, zdroj - brdy.ochranaprirody.czFoto: Ilustrační – Brdy, zdroj: brdy.ochranaprirody.cz

„Návrh koncepce je založený na nezastavitelnosti Brd. Základem koncepce je umístění veškeré technické infrastruktury (parkoviště) a turistického zázemí (restaurace, ubytování, infocentra) v okolních obcích či na hranici CHKO Brdy,“  uvedla Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

Smyslem celé navržené koncepce je respekt k úžasné přírodě Brd, která si do toho slibuje umožnit návštěvníkům prezentovat přírodu bez zbytečných zásahů civilizace. Koncepce je nastavena tak, aby hlavně u cyklostezek, které budou moci samozřejmě využívat i pěší turisté, byl zajištěn výjezd do všech okolních obcí.

„Tím se tvůrci vyrovnali s tím, že nebudou muset upravovat značení podle vývoje nástupních míst v okolních obcích, které nemůžou výrazně ovlivnit. Nástupní místa do Brd se budou z technických a finančních důvodů teprve profilovat a bude nějakou dobu trvat, které z nástupních míst se ukáže jako více či méně využívané a frekventované. Zároveň tímto systémem automaticky propojí území CHKO Brdy s vnějším okolím. Momentálně se zdá, že nejvíce připravené, i vzhledem ke své poloze, jsou obce Strašice a Obecnice. Tvůrci samozřejmě vzali i v potaz skutečnost, že návštěvníci vzhledem k civilnímu režimu nemusí respektovat značení a mohou se pohybovat ve volném terénu podle libosti,“  doplnili autoři koncepce.

Návrh veškerých stezek zde

 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>