V Holýšově si připomněli 72. výročí osvobození ženského tábora polskou Svatokřížskou brigádou

V pátek 5. května si početná polská delegace včetně čestné stráže Armády Polské republiky připomněla neznámou kapitolu z posledních dnů 2. světové války v západních Čechách. V květnu roku 1945 se s americkou 3. armádou generála Pattona, jež osvobozovala západní Čechy, spojila také polská partyzánská jednotka známá jako Svatokřížská brigáda Národních ozbrojených sil. Tato jednotka čítala tisícovku vojáků.

slavy osvobození tábora v holýšově poslkou amrádou, zdroj - FBFoto: Oslavy osvobození ženského konc.tábora v Holýšově, zdroj: Facebook

Již předtím, než k tomuto kontaktu mezi oběma armádami došlo, se však tito polští partyzáni zúčastnili bojů na Plzeňsku a 5. května 1945 osvobodili ženský koncentrační tábor v Holýšově. Německé velení plánovalo před příchodem spojeneckých vojsk tábor zničit a vězeňkyně povraždit. Tomuto kroku Němců však zabránil nečekaný útok polské jednotky.

72. výročí těchto událostí připomněl v pátek 5. května pietní akt připravený polským Úřadem pro válečné veterány a politické vězně a Svazem vojáků Národních ozbrojených sil. Slavnostního aktu se zúčastnili veteráni bojů o nezávislost Polska, zástupci Parlamentu Polské republiky, orgánů státní správy a samosprávy Polské a České republiky. Na ceremoniálu však nechyběli také představitelé duchovenstva i armád obou zemí.

Skutečnost, že tábor v Holýšově osvobodila právě polská partyzánská jednotka postupující směrem k území kontrolovanému západními spojenci, nebyla dosud v Česku příliš známá. Národní ozbrojené síly totiž vystupovaly nejen proti německé, ale i sovětské armádě, a z tohoto důvodu nemohly být v dobách komunismu připomínány. Pietní akty v Holýšově s polskou účastí se konají teprve od roku 2015.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>