V Plzni proběhne celorepublikové finále soutěže CanSat. O titul se utkají také Západočeši

Prestižní celorepublikové soutěžní klání CanSat, jež je pořádáno Evropskou vesmírnou agenturou, bude zítra a pozítří hostit západočeská metropole. Cílem soutěžících je sestavit malou funkční družici o velikosti plechovky od limonády, která bude obsahovat všechny základní systémy od baterie přes vysílací zařízení až po samotné senzory. Ve finále bojuje i tým z Plzně, který tvoří středoškoláci z několika tamních škol.

tým malých vědců PILSAT na soutěci CanSat, zdroj - FBFoto: Plzeňský tým PILSAT, zdroj: Facebook

„Finále se odehraje ve dvou dnech. Ve čtvrtek 30. března na letišti v Letkově vyneseme soutěžní družice pomocí dronu do výšky 300 metrů a vypustíme je. Soutěžní týmy musí shromáždit data vysílaná družicí během letu na zem. K jejich příjmu slouží pozemní stanice, kterou museli studenti taktéž sami vyrobit. Následující den pak soutěžící údaje zanalyzují a představí odborné porotě, ta se sejde v Centru robotiky,“  řekl k průběhu samotné soutěže Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně, jež se podílí na technickém zajištění finále.

V závěrečném souboji má své zastoupení také západočeská metropole, kdy do samotného finále se s dalšími osmi celky probojoval tým PILSAT, který tvoří plzeňští středoškoláci. Kromě primární mise, jejímž úkolem je změřit teplotu a tlak, si tito technicky zdatní Plzeňané zvolili sekundární misi – řízené přistání, světelnou signalizaci teploty pomocí LED diod.

„Tvorba minisatelitu je komplexní úloha, která u dětí rozvíjí celou řadu dovedností. V týmu se sešli studenti Střední průmyslové školy elektrotechnické Plzeň, Gymnázia Plzeň na Mikulášském náměstí, Masarykova gymnázia a Gymnázia Luďka Pika. Jde o jeden z nejmladších týmů v soutěži, jsem hrdá, že postoupili do finále a mají tak možnost předvést, co za poslední půlrok vytvořili,“  sdělila mentorka soutěžního týmu Markéta Jedličková, projektová manažerka úseku Drony Správy informačních technologií města Plzně.

Podpora technicky zaměřených soutěží je součástí projektu Smart Edu Plzeň, který před časem spustila plzeňská radnice. Cílem aktivit, které se v rámci tohoto projektu realizují, je podpora technického vzdělávání na území města.

„Plzeň má vizi stát se městem inovací, vývoje a výzkumu, a k tomu jsou jednoznačně potřeba technicky vzdělaní lidé. Akce jako je CanSat podporují v mladých lidech zájem o technické obory, motivují je dál na sobě pracovat a rozvíjet své schopnosti,“  uvedl primátor Plzně Martin Zrzavecký.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat