V Plzni se uskuteční festival Živá ulice. Centrum města se zahalí do kultury a umění

Již ve dnech 12. – 21. srpna se promění centrum krajské metropole v jedno velké umělecké a hudební jeviště. Uskuteční se tam totiž tradiční festival Živá ulice, který nabídne pouliční slavnost s hudbou, letní kino nebo přehlídku alternativní módy.

festiva živá ulice plzeň, zdroj - zivaulice.czFoto: Ilustrační – festival Živá ulice Plzeň, zdroj: zivaulice.cz

Hudební program se odehraje na náměstí Republiky, U Branky a v Šafaříkových sadech se opět na deset dnů otevře populární Inspiral Garden. Letos poprvé navíc ožijí i další prostory po celé Plzni v rámci Live Session.

„Jedná se o audiovizuální formu, která spočívá v principu živě nahraného hudebního díla z nějaké zajímavé lokace. V podstatě se jedná o jakýsi jednoduchý videoklip, ve kterém jsou mnohdy hrány skladby čistě akusticky nebo v komornějším provedení, než je zná posluchač z desek či koncertů,“  vysvětlil David Ostružár, jeden z organizátorů festivalu.

Živá ulice bude vůbec prvním festivalem v České republice, který přichází s projektem Live Session, zapojí se do něj například Anna Polívková, Xavier Baumaxa nebo Circus Problem. Umělce tak lidé potkají na Lochotíně, v DEPO2015 nebo třeba i zahlédnou na střechách domů v centru města. Kromě hudebního programu se lidé mohou těšit i na další zajímavé projekty. Živá ulice jako každý rok odstartuje vernisáží výstavy Barva na ulici, která vzniká ve spolupráci s Unií výtvarných umělců Plzeňské oblasti. Téma výstavy se tentokrát bude vázat k 700. výročí narození Karla IV.

Výtvarné umění doplní také film, kdy již vloni mohli Plzeňané poprvé zkusit takzvané silent kino, kde si každý z účastníků nasadil speciální sluchátka a s nimi film poslouchal. I letos ho pořadatelé zařadili do programu.  Během víkendu 13. a 14. srpna se v Proluce promítnou snímky Amy a Takovej barevnej vocas letící komety.

„Letos jsme vybrali dva hudební dokumentární filmy. První je o britské jazzové, soulové zpěvačce Amy Winehouse, která zemřela před pěti lety. Takovej barevnej vocas letící komety vypráví o Filipu Topolovi, skladateli, textaři, klavíristovi a zpěvákovi skupiny Psí vojáci,“  upřesnila k výběru filmů Táňa Švehlová, dramaturgyně doprovodných programů. Po filmech navíc bude následovat hudebně stejně laděná after party v Inspiral Garden.

Na festivalu Živá ulice už tradičně nebude chybět ani dvoudenní přehlídka alternativní módy a současného designu. Na Plzeň Fashion Days se 18. a 19. srpna představení celkem 29 prodejců – návrhářů a designéru z České republiky. Lidé se mohou těšit nejen na oblečení a šperky, ale i na bytovou dekoraci. Kromě módy se během dvou dnů rozšíří Živá ulice o další menší festival. Babylon na plotně představí kuchyni národnostních menšin žijících v Plzni a Plzeňském kraji. Přijít ochutnávat například speciality z Pobřeží slonoviny nebo typickou romskou kuchyni bude možné 16. a 17. srpna v Šafaříkových sadech.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>