Ve voldušské fabrice Borgers unikl nebezpečný Isokyanát. Únik této látky si vyžádal evakuaci zaměstnanců

V noci na dnešek došlo ve fabrice Borgers ve Volduchách k úniku nebezpečné látky známé jako Isokyanát. Konkrétně se jedná o nebezpečnou látku, která při styku s vodou uvolňuje nebezpečné výpary – kyanid. Uniklá látka má navíc vysokou hořlavost. Všichni zaměstnanci tohoto podniku museli okamžitě opustit fabriku.

foto-hasiči-u-zásahu-zdroj-hzspkFoto: Ilustrační, zdroj: HZSPk

„Ve výrobní hale místní společnosti došlo v důsledku technologické závady k úniku ISOCYANATE component ze stroje v množství asi 150 kg, kapalina měla konzistenci podobnou tekutému medu. Jedná se o nebezpečnou látku, v případě styku s vodou se odpařuje prudce jedovatý kyanid. Používá se například při výrobě umělé hmoty, izolace, molitanu a podobně. Jeden ze zaměstnanců, který se před příjezdem jednotek snažil únik zlikvidovat, se kapalinou potřísnil. ZZS ho odvezla do nemocnice na pozorování,“  popsala situaci na místě havárie mluvčí hasičů Pavla Jakoubková.

Hasiči tak museli zasahovat ve speciálních ochranných protichemických oblecích. Podle všeho uniklou látku zasypali sorbentem a následně ji sebrali do připravených plastových nádob.

„Zabezpečené nádoby si převzali pracovníci společnosti a uložili je do skladu nebezpečného odpadu. Firmu na likvidaci si zajistí společnost sama, stejně tak vyčištění potřísněného stroje. Chemická laboratoř po celou dobu monitorovala detekčními přístroji koncentrace nebezpečných látek v ovzduší,“  doplnila Jakoubková.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>