Víkend bude patřit v Kramolíně sajdkárkrosu. Jede se tam mistrovství světa

Již zítra a pozítří se uskuteční v Kramolíně na jižním Plzeňsku Mistrovství světa v sajdkárkrosu. Na něj se sjede skutečná světová špička. Tradičním pořadatelem tohoto podniku je Automotoklub Nepomuk, který již slaví úctyhodnou sedmdesátiletou tradici.

sajdkárkros v kramolíně, autor - amk.nepomuk.czFoto: Ilustrační – Mistrovství ČR sajdkár 2011, autor foto: amk.nepomuk.cz

Kromě potřebného know-how je k uspořádání takovéto velké akce nutná též soustavná práce kolem příprav závodu, nezbytné jsou i nemalé finanční nároky na takovýto podnik. Pod pokličku organizačního kolotoče nám nechal nahlédnout také předseda pořádající organizace Daniel Krob.

„Kromě prořezu křovin v dolní části tratě, zvětšení pitline, navážení zeminy a dalších přípravných prací jsme se též museli poměrně složitě zabývat splněním všech požadavků Medical code, tedy řádu zdravotního zajištění, který vydává FIM. Pro letošní rok je totiž nový a byly v něm smíchány silniční závody, motokros i Side, takže vzniklo hned několik komplikací. Navíc byl Medical code 2016 oproti tomu loňskému dosti zpřísněn,“  upřesnil Krob.

Pořádat závod a vůbec mistrovství světa rozhodně vyžaduje též finanční náročnost. Celkový rozpočet takového závodu převyšuje sumu jednoho milionu korun, kdy jezdci MS Side neplatí žádný vklad. Každá z dvaatřiceti kvalifikovaných posádek ale dostane 500 Euro a za každou rozjížďku MS jsou navíc vyplaceny „prize money“ ve výši až 2000 Euro.

„Celkem tedy vyplatíme 20.000 EUR. Povolovací poplatek FIM činí 70.000Kč, řádově v několika desetitisících se též pohybují částky za úpravu trati a například jenom zdravotnické zabezpečení závodu přijde na 120.000 Kč. Kolem 140.000 Kč je vyplaceno pořadatelskému sboru a oficiálním činovníkům“   vypočítává Daniel Krob.

Letošní seriál MS SIDE odstartoval v holandském Oss v neděli 10. dubna na pískové trati. Ve vedení seriálu se usadila belgicko-lotyšská posádka Adrieanssen – Daiders před nizozemským matadorem a historicky nejúspěšnějším jezdcem MS Side Willemsenem se spolujezdcem Beunkem. Z trojlístku nejlepších posádek po prvním závodě samozřejmě budeme moci v Kramolíně sledovat i umění Etienna Baxe, třetího v průběžném pořadí. Tomuto holandskému úřadujícímu mistru světa letos dělá „mitfáru“ jeho bratr Robbie.

Každý sajdkárkrosový fanoušek jistě zaznamenal loňské velkolepé ukončení bohaté kariéry legendární severomoravské posádky bratří Rozehnalů. Tento fyzicky hodně náročný sport má však v ČR naštěstí hned několik dalších reprezentantů, kteří jsou schopni sbírat světové body! Například bratři Tomáš a Ondřej Čermákové zaznamenali na prvním letošním závodě MS úspěch v podobě sedmého místa.

„Kramolín je velmi rychlá a náročná trať jak pro jezdce, tak i pro motory, především kvůli dlouhému výjezdu ze spodní části tratě. Upřímně řečeno mi spíše vyhovují techničtější tratě, ale Kramolín bereme jako domácí podnik a pochopitelně se budeme snažit o co nejlepší výsledek!“  informuje Tomáš Čermák.

Nemalé ambice mají také Lukáš Černý s Radkem Musilem. Z mistrovství světa už mají zkušeností dost a výhodu domácího prostředí budou chtít pochopitelně náležitě také zúročit.

„Kramolínská trať se nám líbí, její rychlý profil taktéž. Je přehledná a hlavně fanoušci jsou vidět i slyšet doslova na každém úseku. Do Kramolína jsme se nijak zvlášť nepřipravovali, bereme tento závod stejně jako každý jiný podnik MS. Rádi bychom bojovali o TOP 10, ale bude to určitě hodně těžké. Doufám, že se nám opět povedou starty, jako na předchozích závodech. Pokud ano, věříme, že se za podpory českých fanoušků udržíme co nejvíce vepředu!“  zve příznivce tohoto adrenalinového sportu do Kramolína Lukáš Černý.

Na startu se v Kramolíně mezi šestapadesáti přihlášenými posádkami objeví celkem osm českých dvojic. Proto bude velmi zajímavá již sobotní kvalifikace. Dalšími aspiranty na světové body by měli být například bratři Vejchodové, Diblík s Gáborem a Pudlo s Hotovým, překvapit mohou i další posádky.

Doplňkově se o víkendovém programu v Kramolíně představí motokrosoví veteráni na strojích z 60. a 70. let a tradičně bude též na programu závod veteránských sajdkár, kde budou moci diváci vidět například několikanásobného mistra světa, letos šedesátiletého Hansi Bächtolda ze Švýcarska se spolujezdcem Danielem Köppli. Na startu této kategorie se objeví i mnoho českých sajdkárkrosových legend na dobových strojích.

Pro diváky začne program až v sobotu, kdy na dráhu jako první najedou v 10 hod. jezdci MS SIDE. Volné tréninky a kvalifikační závody budou pak probíhat po celý sobotní program, ve 13.55 hodin se představí už i jezdci veteránských sajdkár. Motokrosoví veteráni se poprvé na trati objeví až v neděli. Nedělní program tak začíná od 8.45 hodin volným tréninkem MS sajdkár.

Slavnostní zahájení a představení týmů je naplánováno na 11.15 hod., první jízda o světové body Side pak odstartuje ve 13.15 hod. Vyhlášení nejlepších posádek a jezdců všech kategorií bude v nedělním programu na pořadu kolem 17. hodiny.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat