Výstava v mázhauzu radnice seznámí veřejnost s historií Plzně v letech 1788 až 1918

Až do 26. října potrvá v mázhauzu plzeňské radnice expozice výstavy, která mapuje historii západočeské metropole v letech 1788 – 1918. Konkrétně jde o expozici s názvem „Plzeň v období velkých změn (1788 – 1918)“. Návštěvníci z řad široké veřejnosti se tak budou moci prostřednictvím této zajímavé expozice seznámit s dějinami města Plzně, hospodářským a politickým vývojem, kulturou, architekturou a také politickým životem v tehdejší době.

vystava-v-mazhauzu-radnice-zdroj-plzen-euFoto: Ilustrační, zdroj: plzen.eu

Městský archiv tak roztřídil informace z dalších 130 let historie Plzně do zajímavých bloků. Na výstavních panelech lidé najdou nejen oblasti jako malířství, sochařství a literární život, ale i konkrétní údaje k pivovarnictví, Škodovým závodům nebo k fenoménu 19. století – fotografii.

Informace zájemci naleznou na 26 panelech a v osmi vitrínách. Textové části doplňují ilustrace, dobové snímky a vystavené exponáty. Mezi nimi jsou například pečetidlo pivovaru, mince, staré pohlednice, dirigentská taktovka Hynka Pally nebo odznak Hlaholu. Dvě velké vitríny se věnují vojenství a ukazují uniformy Rakousko-uherské armády nebo Československých legií. Ty doplňují například ruční granát, útočný nůž, důstojnická rakouská šavle. Vystavené exponáty pocházejí ze sbírek Archivu města Plzně, Západočeského muzea v Plzni a Archivu společnosti Plzeňský Prazdroj.

Výstavu uspořádal Archiv města Plzně u příležitosti vydání druhého dílu třísvazkové knihy Dějiny města Plzně. Tu již brzy lidé najdou na pultech knihkupectví.

„Druhý svazek Dějin města Plzně představuje pohled současné historiografie a dalších oborů na moderní dějiny Plzně. Periodizace musela být přizpůsobena místním specifickým poměrům, jedná se především o rok 1788, který byl zvolen s ohledem na ustavení regulovaného magistrátu, jenž představoval zásadní změnu ve správě města danou větším vlivem státu na samosprávné orgány,“  upřesnil Adam Skála, vedoucí Archivu města Plzně.

Druhý díl Dějin města Plzně je stejně jako první svazek určen nejširšímu čtenářskému okruhu, kniha však splňuje veškerá kritéria odborného textu. Vedoucím redaktorem 19členného autorského kolektivu je historik a archivář Státního oblastního archivu v Plzni Karel Waska.

Výstava je dílem pracovníků Archivu města Plzně Štěpánky Pflegerové a Kateřiny Fantové za spolupráce vedoucího autorského kolektivu Dějin města Plzně 2 Karla Wasky. Zájemcům jsou k dispozici také doprovodné texty k instalacím

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>