Známý plzeňský architekt Jan Soukup by rád viděl v objektu bývalých městských lázní třeba galerii

Včera zavítal na plzeňskou radnici sedmdesátiletý architekt Jan Soukup, který tak přijal pozvání plzeňského primátora Martina Zrzaveckého. Ten jej pozval u příležitosti jeho sedmdesátin, které architekt oslavil na konci loňského roku. Společně s primátorem a jeho náměstkem si známý architekt pohovořil o možnostech proměny některých míst v centru krajské metropole. Řeč však přišla také na objekt bývalých městských lázní, který již mnoho dlouhých let prakticky chátrá.

setkání sedmdesátiletého architekta jana Soukupa s primátorem, zdroj - plzen.euFoto: Architekt Jan Soukup na setkání s plzeňským primátorem, zdroj: www.plzen.eu

Diskutovanými tématy byly například zástavba v blízkosti Americké ulice, nová podoba památníku Díky, Ameriko!, bývalé Komorní divadlo, další zástavba v centru, ale i plánovaná rekonstrukce katedrály sv. Bartoloměje, potřeba vnitřního městského okruhu, jiných silničních staveb nebo vybudování tramvajové trati na Borská pole.

„Překvapuje mě, jak málo se v centru města staví domy, ve kterých by se žilo, kde by se něco vytvářelo,“  řekl primátorovi známý architekt Jan Soukup. V zajímavou diskusi vyústila otázka ohledně využití budovy bývalých městských lázní u Radbuzy.

„Celý objekt je tak velký, že by si zasloužil plnit více funkcí. Samozřejmě to přináší i velké provozní náklady. Dům tvoří železobetonová konstrukce, která je v dobrém stavu, zbylé části jsou ale špatné. V budově bych nejraději viděl galerii, problémem je řeka v blízkosti, případné povodně i vlhkost,“  přiznal architekt Soukup. Ten se také domnívá, že současný italský majitel neplánuje v nejbližší době v budově jakékoli práce.

Architekt Jan Soukup se narodil v roce 1946 v Plzni, vystudoval obory architektura a obnova památek na Českém vysokém učení technickém v Praze. Věnuje se převážně projektovým pracím v oblasti rekonstrukcí památek, je autorem několika výstav, publikací, přednášek. Je velmi významnou osobností Plzně, v roce 2011 získal historickou pečeť města, o tři roky později také Uměleckou cenu města Plzně v kategorii Mecenáš plzeňské kultury. Je navíc nositelem také mnoha dalších vyznamenání.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>