Chodci by měli používat reflexní prvky, připomínají policisté

V posledních týdnech řešili policisté několik nehod s chodci. Jedna z nich skončila nakonec tragicky, při níž zemřel právě chodec. Policisté varují, že právě chodci se stávají poměrně rizikovou skupinou účastníků silničního provozu, neboť v neosvětlených místech jsou snadno k přehlédnutí. 

reflexní prvky-chodci, policie.czFoto: Ilustrační, zdroj: Policie ČR

„V uplynulých týdnech policisté zaznamenali několik dopravních nehod s účastí chodců. Mnozí chodci si stále neuvědomují, že za snížené viditelnosti jsou povinni užívat různé reflexní prvky, pokud se pohybují v místech, kde není osvětlení, zejména mimo obec,“  sdělila mluvčí policistů Dana Ladmanová. Na Klatovsku došlo minulou středu k tragické dopravní nehodě, kdy po srážce s projíždějícím vozidlem zemřel chodec.

„V podzimním a zimním období se ráno se rozednívá později a odpoledne se stmívá dříve. Jakýkoli reflexní prvek odráží světlo zpět ke zdroji a tím zvyšuje viditelnost za snížené viditelnosti i za tmy,“  doplnila mluvčí. Policisté v této souvislosti apelují na chodce, kteří se pohybují mimo obec, aby používali reflexní prvky. Ty často upozorní řidiče jedoucích vozidel na jejich přítomnost. Povinnost používat reflexní prvky přikazuje chodcům také zákon o provozu na pozemních komunikacích.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>