Hasiče, kteří řešili následky vážné nehody, ohrožovali neukáznění řidiči

Doslova otřesnou zkušenost prožili hasiči ze Zbiroha, kteří dnes ráno zasahovali u vážné dopravní nehody, k níž došlo u obce Kařez na Rokycansku. Ve chvíli, kdy hasiči uzavřeli pozemní komunikaci, na níž k nehodě došlo, vznikl problém s řidiči. Ti byli nuceni objíždět místo nehody přes nedalekou čerpací stanici, kde dopravu usměrňovali dva ze zasahujících hasičů. Právě tito hasiči se setkali s velice neukázněným chováním projíždějících řidičů. Někteří projíždějící řidiči hasiče doslova ohrožovali na jejich osobní bezpečnosti.

nehoda u kařezu 19.11., zdroj - jsdh zbiroh
Foto: Ranní nehoda u obce Kařez, zdroj: JSDH Zbiroh

„Výjezdová jednotka dnes před 7 hodinou ranní zasahovala u dopravní nehody osobního automobilu se zraněním na komunikaci č. 235 za obcí Zbiroh ve směru na obec Kařez,“  sdělil velitel hasičského družstva Martin Jedlička.

Vzhledem k charakteru této nehody byla tato pozemní komunikace obousměrně uzavřena pro potřeby zásahu záchranných složek. „Jednotka provedla řádné označení této vzniklé situace v obou směrech ve více než přehledných úsecích ve vzdálenosti cca 150 m a 200 m světelnými výstražnými kužely. Směrem od obce Zbiroh byl umístěn uniformovaný hasič ve výstražné vestě s nápisem „Hasiči.“ Vzhledem k tomu, že místo události bylo obousměrně uzavřeno pro průjezd veškerých vozidel a vzhledem k tomu, že se vedle již zmiňované komunikace právě na této úrovni označení místa mimořádné události nachází čerpací stanice pohonných hmot, bylo rozhodnuto, že právě tato čerpací stanice bude využita jako tzv. „točna“ pro vozidla, která dojedou k zátarasu mimořádné události a bude tak zajištěn plynulý provoz při otáčení všech vozidel a bude jim nabídnuta objízdná trasa,“  pokračoval velitel hasičského družstva, který u nehody zasahoval. Podle jeho informací několik řidičů tuto situaci absolutně odmítlo akceptovat a několikrát přímo ohrozili zasahující hasiče, kteří vykonávali činnost řízení provozu na tomto místě. „V několika případech musel náš příslušník doslova uskakovat na poslední chvíli před velice rychle rozjetými vozidly, která byla schopna vzhledem k povaze vozovky (sněžení a teplota kolem bodu mrazu) zastavit mnohdy až za hranicí zátarasu,“  popsal chování některých řidičů Jedlička.

Někteří z řidičů následně na hasiče také nemístně gestikulovali. „Zcela jasné a prokazatelné gestikulování o vzniklé situaci, výstražná vesta, zásahová přilba, blikající výstražný kužel. Ani jeden z těchto faktorů někteří řidiči nerespektovali a za zátaras vjeli jako smyslů zbavení i přes jasné upozornění, že místo je neprůjezdné, aby následně ke svému překvapení narazili na zasahující složky IZS a zjistili, že místo je skutečně neprůjezdné. V jednom případě byli naši příslušníci okamžitě nuceni ukončit prováděnou činnost a zajistit si svoje bezpečí opuštěním komunikace, jelikož i přes jasný zákaz vjezdu se k místu nehody řítil řidič vozidla staršího věku, který odmítal místo nehody objet. Díky duchapřítomnosti a spojení našich příslušníků přes radioprovoz se podařilo zamezit možným fatálním následkům vzniklé situace, daný řidič byl zastaven a velice důrazně upozorněn na vzniklou situaci, poučen o chování v takových situacích a byl vrácen na objízdnou trasu,“  uzavřel velitel hasičského družstva.

Hasiči v této souvislosti doufají, že tento příspěvek se dostane právě k těm řidičům, kteří se dnes zachovali absolutně nepochopitelně. V této souvislosti by jim rádi vzkázali: „Mějte na paměti, že i Vy možná budete někdy potřebovat pomoc složek IZS. Respektujte jejich pokyny a neztěžujte jejich práci, která je realizována za jediným cílem, a to pomoci druhým v nouzi,“  uzavřel Jedlička.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>