Záchranáři varují před hrozivým nárůstem dopravních nehod

Krajští zdravotničtí záchranáři varují před obrovským nárůstem nehod, k nimž dochází vlivem nástupu zimního období. V tuto dobu prakticky denně zasahují u velice vážných nehod – někdy smrtelných. Řidiči by měli být velice obezřetní a opatrní. To samé se týká také chodců.

nehoda u nepomuka, zdroj - sdh-blovice
Foto: Ilustrační, zdroj: fotoarchiv Plzeňsko na dlani

„Jen za poslední dva týdny došlo k několika nehodám s fatálními následky. Například k tragické čelní srážce na Bukováku u Klatov, kde zahynuli řidiči obou osobních aut, muž a žena středního věku. Hned další den pak přišel o život spolujezdec v osobním automobilu na výjezdu z Domažlic směrem na Havlovice. V pondělí 12. listopadu srazil osobní automobil a následně autobus devětačtyřicetiletého cyklistu, který předtím upadl z kola. I tento muž svůj boj o život prohrál. O den později pak teprve dvacetiletý student předjel na Rokycansku dvě vozidla, vyjel mimo vozovku a narazil do stromu. Utrpěl zranění neslučitelná se životem,“  sdělil mluvčí krajských záchranářů Vítězslav Sladký.

Až neuvěřitelným způsobem vzrostl počet dopravních nehod s účastí chodců. V jeden den, 8. listopadu, došlo hned ke třem podobným událostem. „Nejprve v Tachově vběhl za náklaďákem před osobní auto desetiletý školák, následně srazil osobní vůz devatenáctiletou ženu v Husově ulici v Plzni a o několik minut později přehlédla další auto sedmasedmdesátiletá seniorka před hlavním nádražím v Plzni,“  pokračoval ve výčtu tragédií Sladký. Všichni zranění lidé následně skončili se zraněním v nemocnici.

„Další tři chodci byli vážně poranění v pátek 16. listopadu. Starší žena utrpěla nejprve zranění v Městě Touškově, další seniorku srazil osobní vůz u doudleveckého hřbitova v Plzni a zhruba čtyřicetiletý muž v tentýž den navečer vběhl přímo pod projíždějící vůz na Klatovské třídě v Plzni. Dva posledně zmíněné museli záchranáři transportovat na Emergency Fakultní nemocnice v Plzni. Na urgentním příjmu tamtéž a v bezvědomí skončil také starší muž, který havaroval na elektrické koloběžce ve Štěnovicích. Černá série pokračovala i v sobotu, kdy došlo k nehodám v Kočově, Horní Lukavici a Uněšově,“  shrnul mluvčí záchranářů.

Za většinou nehod přitom stojí obyčejná nepozornost a nepřizpůsobení rychlosti povětrnostním podmínkám. I chodci by si měli uvědomit, že v mlze a za šera je jejich viditelnost rapidně nižší. V té souvislosti by měli nosit reflexní prvky a především se vždy rozhlédnout. Motoristům záchranáři doporučují zvolnit a zajistit si pokud možno co nejlepší výhled z vozidla důkladným očištěním skel.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>